Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torun sevmeye vize engeli

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde ikamet eden Başel ailesinin Kanada'da yaşayan torunlarını görmek amacıyla yaptıkları vize başvurusu, torun görmenin bir neden olarak kabul edilmediği ve inandırıcı olmadığı gerekçesiyle Kanada hükümeti tarafından reddedildi.

Giriş Tarihi: 20.2.2014 11:18
Alaplı ilçesinde ikamet eden ve Kanada yaşayan oğlu ve gelinin biri 4 yaşında diğeri 2 haftalık olan kız torunlarını görmek isteyen Başel ailesi, Kanada hükümetinin vize vermemesi nedeniyle torunlarını kucağına alamamanın ve torun sevgisini yaşayamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Torun görmenin bir neden olarak kabul edilmediği ve inandırıcı olmadığı gerekçesiyle Kanada hükümeti tarafından vize izni verilmeyen Başel ailesi, yıllardır torunlarının hasretiyle yanıp tutuşuyor. Torunlarının internet ortamından ve fotoğraflarına bakarak hasret ve özlem gideren Başel ailesi, çağrıda bulunarak Kanada hükümetinin torunlarını görmelerinin neden engellendiğine dair gerçekçi bir açıklama yapmalarını bekliyor.

'KANADA HÜKÜMETİNE 5 KEZ MÜRACAAT ETTİM'

Torunlarını görmek için defalarca Kanada hükümetine başvuruda bulunduğunu belirten Abdüsselam Başel, 'Ben demokrasi beşiği olan Kanada hükümetini kınıyorum. Ben 61 yaşındayım. Kanada hükümetine şimdiye kadar 5 defa müracaat ettim. Kendi kanunları çerçevesinde eyaletlerinin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla oradaki tüm vatandaşların birinci ebeveynlerini getirebilir dendi. Bunu kabul etmediler. Biz ona da kabul dedik ve gitmedik. Fakat torun sevgisini o insanlar bilmiyor. Benim birinci torunum oldu, müracaat ettim. Onun hasretinle yanıp tutuşurken gene kabul etmediler. Vardır bunda da bir şey, bunlar haklıdır dedik. İkinci torunum 7 Şubat 2014 tarihinde dünyaya geldi. Tüm kıstaslarım uyduğu halde ben emekli bir adamım, emekli maaşım var, param var, kendi evim var, arabam var, bankada belli bir miktarda param var.

Eşim ve ben sadece sırf torun sevgisinin hasretini gidermek için müracaat ettiğimiz halde Kanada Hükümeti gene ret kararı verdi. Acaba diyorum ben kendi kendime yorum yapıyorum, benim adım terörizme mi karışmış ya da başka bir şey mi var. Ben başka bir alternatif düşünemiyorum. Bana Kanada hükümeti dese ki Sen Kanada'da kal sana 100 bin dolar maaş vereceğiz deseler yeminle söylüyorum gene de gitmem ve orada kalmam, ben sadece torunlarımı sevmek, onları koklamak, onların hasretini gidermek için 2 ay gibi belki 2 ay da kalmayacaktım. Sadece görüp gelecektim. Ben demokrasi beşiği olan bu devleti kınıyorum. Kanada hükümetinden bir açıklama bekliyorum' dedi.

'TORUNLARIMI KOKLAYAMADIM, ONLARA ALDIĞIM EŞYALARI GÖTÜREMEDİM'

Evde çoğu kez torunlarına aldığım eşyalara bakarak kendi kendine konuşarak dertlendiğini ve bu durumun gücüne gittiğini belirten Hamiyet Başel de, 'Ben sadece Kanada'ya torunlarımı görmek ve özlem gidermek için gitmek istedim. Ama müsaade edilmedi. Gelinim sezeryanla doğum yaptı. Hem ona yardımcı olmak ve torunlarıma bakmak onları koklamak, sevmek istedim. Bu benim çok gücüme gitti. Evde dahi gezerken, kız torunlarıma aldığım eşyalarına bakıyorum. Onlara aldığım eşyaları onlara götüremedim diye kendi kendime konuşuyorum. Torunlarımı koklayamadım, göremedim, kucağıma alamadım.

Neden bizim bu hakkımız engelleniyor. Bana Kanada'ya gel kal deseler gidip bir gün bile durmam ama ben torunlarımı görmek için gitmek istedim. Büyük torunum 4 yaşına girdi. Hala ben onu ekranlardan görüyorum. Özlüyorum özlemimi ancak böyle gideriyorum. Ama kucağıma da almayınca kuru kuru böyle olmuyor. Ben Kanada'ya giderek torunlarımı görmek istiyorum. Kanada yetkililerinden de açıklama bekliyorum' diye konuştu.

Öte yandan, babası ile internet ortamında konuşan Alper Erkan Başel, Kanada'ya yapılan vize başvurusuna ret cevabının sebebinin anne ve babasının Kanada'ya gelişlerinin ardından geriye dönemeyecekleri ve inanmamalarının sebepleri ise buraya gelme nedenleri olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torun sevmeye vize engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN