Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yıl sonra çıkan karar kahretti

Giriş Tarihi: 21.2.2014 18:59 Güncelleme Tarihi: 21.2.2014 19:01
Beyoğlu'ndaki bir barda, 10 yıl önce Barış Dönmez'in boğazı kesilerek öldürülmesine ilişkin iki sanığın yargılandığı davada, sanık Ömer Faruk Saral'ın beraatini karar verilirken, yargılama sırasında hayatını kaybeden diğer sanık hakkındaki davanın da düşürülmesine hükmedildi.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Ömer Faruk Saral ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Ömer Faruk Saral, 'takdir mahkemenindir' dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Saral hakkında kasten öldürme suçundan dava açılarak cezalandırılmasının istendiğini, ancak sanığın üzerine yüklenen suçu işlediğine dair yeterli, somut inandırıcı ve kesin delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi. Heyet, diğer sanık İbrahim Biberoğlu'nun yargılaması devam ederken 3 Ocak 2012'te öldüğünü hatırlatarak, bu sanık hakkındaki davanın da düşürülmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, verilen hükmün kesinleştiğinde dava konusu olayın gerçek faillerinin araştırılıp tespiti için İstanbul Cumhuriyet Başsavclığına suç duyurusunda bulunmasını da kararlaştırdı.

"Sözün bittiği yerdeyim"


Bu arada duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan maktül Barış Dönmez'in annesi Fatma Ayla Dönmez, bütün duruşmalara katıldığını ifade ederek, "Sözün bittiği yerdeyim. Duygularımı hiçbir kelime anlatamaz. Bir annenin, hatta başka bir annenin çocuğu da olsa aynı acıyı aynı hüznü yaşıyoruz' diye konuştu.

İlk başta adalete güvendiğini ve mutlaka sonuçlanarak iyi olacağını düşündüğünü belirten anne Dönmez, 'Fakat Türkiye'de yaşıyoruz. Son zamanlarda gördüğümüz diğer olaylarda da aynı şeyi görüyorum. Yok....Adalet ilk kollukla başlıyor, polisin görevi ele aldığı andan itibaren başlıyor. Adalet böyle bir süreç. Dosyası uygun değilse o dosyadan ne çıkaracak buradaki mahkeme...Polislerin arabalarının üzerinde hep yazar 'Halk için emniyet, toplum için adalet' ben şimdi bu ifadeye inanmıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıl sonra çıkan karar kahretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN