Tarihi camilere vefa

İstanbul'un tarihi camileri tek tek elden geçiriliyor. Hırka-i Şerif, Gül ve Teşvikiye camilerinde çok yakında restorasyon çalışmaları başlayacak

Giriş Tarihi: 22.2.2014
Tarihi atmosferiyle ziyaretçilerini ruhani bir yolculuğa çıkaran İstanbul'un meşhur camilerinin restorasyonu için düğmeye basıldı. İstanbul'da ayrı bir öneme sahip 163 yıllık Hırka-i Şerif Camisi ile Haliç'teki 515 yıllık Gül Camisi ve 123 yıllık Teşvikiye Camisi'nin restorasyon çalışmaları yakında başlayacak. Hırka-i Şerif'in muhafaza edilmesi amacıyla Sultan Abdülmecid tarafından 1851 yılında Fatih'te yaptırılan Hırka-i Şerif Camisi'nin restorasyonu için geçen yıl İstanbul İl Özel İdaresi tarafından çalışma başlatıldı. Yapının rölöve, restitüsyon ve zemin etüdü hazırlandı, restorasyon projesi de çıkarıldı. Anıtlar Kurulu tarafından projelerinin onaylanmasının ardından İl Özel İdaresi, restorasyon için 3 Şubat'ta ihale düzenledi. Cami, yenileme çalışmaları sırasında ibadete açık kalacak.

BİN YILLIK TANIK

Kentin en eski tarihi yapılarından biri olan Haliç'teki Gül Camii'nin yenilenmesi için de proje çalışmalarına başlanıyor. Doğu Roma döneminde 10. yüzyılda kilise olarak inşa edilen, 1499 yılında camiye çevrilen Küçük Mustafa Paşa'daki tarihi yapının restorasyon çalışması 9 ay sürecek. Nişantaşı'ndaki tarihi Teşvikiye caminin yenilenerek, çevre düzenlemesinin yapılması için de İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışma yapılacak. 1853 yılında Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilen cami, 1891 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından yenilendi. Cami için mart ayında yapılacak ihaleyle proje çizim çalışmalarına başlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi camilere vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN