Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En mistik maraton

Himalayalar'ın eteklerindeki mistik cennet Butan, en ilginç maratonlardan birine ev sahipliği yapıyor. Maraton vadilerin içinde doğaya karşı bir yarış gibi

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Bir ülke düşünün, ulaşım 1960'lara kadar sadece kara yoluyla yapılan. Ülkeye giriş için turistik mevsimde vize ücreti dışında 250 dolar yatırmanız gerekiyor. Dünyanın en ilginç ülkelerinden Butan, sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri sunmak için şimdiye kadarki en büyük organizasyonunu düzenleniyor; uluslararası bir maraton. Eşsiz bir coğrafyada, zaman tünelindeymiş hissi verecek olan maraton, yarı taş, yarı asfalt yolda vadilerin, Himalayalar'ın eteklerindeki yağmur ormanlarının içinden geçilerek koşulacak.

GÖK GÜRÜLTÜSÜ EJDERHASI

Himalayalar'ın eteğinde 38 bin 394 kilometrekare yüzölçümlü ve 742 bin nüfuslu ülkenin sakinleri, monarşiden ve bu mahremiyetten oldukça memnun. Kuzeyinde Çin, doğusunda-batısında ve güneyinde Hindistan ile çevrili olan bu ülke, kendisini en çok Çin sınırları içindeki Tibet bölgesine yakın hissediyor. Budist Butan, kendisine Gök Gürültüsü Ejderhası ismini veriyor. Butan'ın bozulmamış doğası ve mistik havası, turistleri cezbediyor. Ancak buraya turist olarak gelmek öyle kolay değil. Tabiri caizse herkesin gelmesini istemiyorlar. Şimdiye kadar hiç işgal altına alınmamış bu Budist topraklardaki biyoçeşitlilik de Dünya Vahşi Yaşam Kurumu tarafından onaylanmış durumda.

MARATON BEDELİ 1500 DOLAR

Burada hayvanların sayısı arabadan çok. Trafik ışığı da yok McDonalds da... Ülke 72 sayfalık, Milli Mutluluk Hasılası isimli metinle yönetiliyor. Haliyle rahhip sayısı, askeri personelden fazla. İnterneti ve TV'yi en son kabul eden ülkeler arasında yer alan Butan'da bir maraton düzenlenmesi, tahmin edebileceğiniz gibi büyük bir olay. Uluslararası katılımcılar maraton için 150 dolar, yarı-maraton içinse 100 dolar ödeyecek. Gasa Dzongkhag isimli bölgeden başlayacak olan koşu, 20 bölgenin idaresinin yürütüldüğü başkent Punakha'daki idare merkezi Punakha Dzong'de son bulacak. Maratonların bir kısmı taşlık ve kayalık bir yolda, diğer kısmıysa asfalt yolda koşulacak. Sporcular, manastır, pirinç tarlaları ve yemyeşil köy manzaralarının arasından koşacak, keçi yolunda, tırmanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En mistik maraton
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN