Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp taraması, Emirhan ve Çisem'i ölümden kurtardı

İstanbul ve Edirne'de 140 bin çocuğa kalp taraması yapıldı. 450 çocuğun kalbinde hastalık saptandı olası ölümler önlendi

Giriş Tarihi: 23.2.2014
İzmirli milli tekvandocu 21 yaşındaki Seyithan Akbalık'ın (21) Mısır'daki şampiyonada hayatını kaybetmesi spor camiasında şok etkisi yaptı. Geçen hafta iki genç daha benzer kalp sorunları nedeniyle ölümle burun buruna geldi. Onları kurtaransa zamanında yapılan sağlık taraması oldu. Çocuk yaşta geçirilen kalp krizlerini önlemek için Sağlık Bakanlığı'nın geçen yıl başlattığı 06 - 18 çocukları için yapılan taramada Edirne'de Türkiye Folklor Şampiyonası'na katılmak için hazırlanan lise öğrencisi 15 yaşındaki Çisem Engin ile amatör futbol oynayan ortaokul öğrencisi 11 yaşındaki Emirhan Cimşir'in kalbinde sorun tespit edildi. "

BAŞKA SEYİTHAN'LAR ÖLMESİN"

Emirhan başarılı bir operasyon geçirdi. Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Çisem Engin'e ise en kısa zamanda kalp pili takılacak. Sadece Emirhan ve Çisem değil, geçen hafta çekilen EKG'lerin okunması sonucunda bu hafta 4 çocuk daha acil olarak hastaneye çağrıldı. Sağlık taramasını koordine eden Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır da "Artık gazetelerde ölüm değil kurtardığımız hayat haberleriyle yer almak istiyoruz. Bizde bulunan tarama cihazı Türkiye'de sadece Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahi Eğitim Hastanesi'nde var. Yaptığımız tarama sonucunda Türkiye nüfusunun yüzde 5'inin kalp fotoğrafını çekmiş olacağız. Böylece ülke geneli için de bir veri oluşturmuş olacağız" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın çocuk yaşta kalp krizlerini önlemek için başlattığı kampanyada bugüne kadar 140 bin çocuğun EKG'si çekildi. Bunlardan 450'sinde kalp hastalığına rastlandı. 15 öğrenci ameliyat edilerek yeniden yaşama tutunmaları sağlandı. Proje İstanbul'un 13 ilçesi ile Edirne'de devam ediyor. Ergenlik çağına gelmiş bütün çocukların tetkiklerinin yapılmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Bakır, "Amacımız yeni Seyithan'ların ölümlerinin önüne geçmek. Bu yaşta çocukların yüzde 99'unun ritim problemi vardır. Bunun olumsuz sonuç doğurup doğurmayacağı işte bu tetkiklerde belli olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp taraması, Emirhan ve Çisem'i ölümden kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN