Onların 'kurtuluşu' kucaklaşmaları oldu

Giriş Tarihi: 24.2.2014

Trabzon'un 96'ncı kurtuluş yıldönümü şöleninin konuğu Hakkâri oldu. Hal böyle olunca bir yanda horonla, bir yanda şemmameyle coşuldu, kucaklaşıldı, kalplere dostluk yazıldı

Trabzon'un kurtuluşunun 96'ncı yıldönümünü dolayısıyla düzenlenen 'Kurtuluş Şöleni' bir ilke sahne oldu. Hakkâri'nin konuk il olarak davet edildiği geceye katılanlar, Trabzonlular'ın kolbastısı ve Hakkârililer'in şemmamesi ile coştu.

KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ
İstanbul' daki Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu önceki gün düzenlenen şölene Hakkâri ili, yani Hakkârililer konuk olarak davet edildi. İstanbul'da yaşayan Lazlar ve Kürtleri bir araya getiren etkinlik bu özelliğiyle bir ilk oldu. Etkinliğe katılımın düşük olması moralleri biraz bozsa da katılımcılar, iki şehir arasında kurulan kardeşlik köprüsüne katkıda bulundukları için mutluydu. Şölende Anadolu Ateşi'nin yanı sıra Trabzonlu şarkıcı Adem Ekiz, Hakkârili şarkıcı Aydın Aydın, Yunan kemençeci Lazos İoannidis de sahne aldı. Adem Ekiz'in Karadeniz türküleriyle tribünden atlayıp sahnede horon tepen Trabzonlu ve Hakkârililer, Anadolu Ateşi'nin sahne almasıyla iyice coştu. Hakkâri Kız Teknik Meslek Lisesi öğrencileriyle birlikte Hakkâri yöresinin Şemmame türküsüyle halay çeken Anadolu Ateşi, hemen ardından Karadeniz'in hareketli oyunu 'kolbastı'yı oynadı. Şölene katılanlar etkinlikten duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Trabzonlu mimarlık öğrencisi 22 yaşındaki Süreyya Memişoğlu, gece için hazırlanan afişlerde 'Hakkâri kardeşliği' yazdığını ve bunun çok güzel olduğunu belirtirken, yerel kıyafetlerini giyerek geceye katılan Hakkârili üniversite öğrencisi Hamdiye Şen ise, "Bu bir başlangıç. Dilerim çok daha güzel şeyler olur ilerde ve oluşan kötü algılar son bulur" dedi. Oflu Kamil Yazıcı da, yıllardır yanlış politikalar ve dış etkenler yüzünden insanların ayrıştırıldığını belirtip "Biz onların deniz görmüşüyüz" diyerek arada fark olmadığını vurguladı.

"AYRIMIZ GAYRIMIZ YOK"
Sürmeneli Deniz Hendem de, "Kardeşlik, birlik beraberlik dönemi başladı" dedi. Karadeniz ezgileriyle Kürtçe şarkı yazdığını söyleyen Hakkârili şarkıcı Aydın Çepik ise, "Bizim ayrı, gayrımız yok hepimiz kardeşiz. Sonuçta doğusuyla batısıyla hepimizin kalp atışları dahi aynı. Bu gece hepimizin kardeş olduğunu bütün dünya görsün" diye konuştu. Hakkârili olarak geceye destek verenler arasında yer alan Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Anadolu Ateşi'ni Türkiye'nin milli takımına benzeterek "İçinde Türkiye'nin bütün renkleri var. Trabzonlu, Edirneli, Hakkârili, Orta Anadolulu, her yerli bir proje. Trabzon ve Hakkâri iki sembol memleket. Mesafe olarak birbirlerine uzak ve kültürel olarak çok fazla yakınlık yok. Bu bir başlangıç, bir vesile oldu. Çok onurlu bir çaba. bu bir kardeşlik projesi" dedi. Trabzon Federasyonu Başkanı Haydar Dulkadiroğlu, kendisine yanlış bir organizasyon yaptıklarını söyleyenlerin olduğunu ancak yaptıklarının doğru olduğunu belirterek, "Korkulacak hiçbir şey yok. Bugün yapılanın yanlış olduğunu düşünenler, 40 yıl sonra bunun doğru olduğunu görecekler. Keşke bugün inansalardı ve aramızda olsalardı" diye konuştu.

"KÖTÜ ANLATIYORLAR"
Hakkâri İli ve İlçeleri Eğitim Kültür Derneği Başkanı Şemsettin Demir ise "Birileri Hakkâri'yi o kadar kötü anlattı ki insanlar bizden korkmaya başladı. Ben bu akşam kalbime Trabzon'u yazdım. Kim ne derse desin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onların 'kurtuluşu' kucaklaşmaları oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN