Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali hayata koştu

Anne karnında oksijensiz kaldı. İki yaşında sol kol ve bacağına felç indi. Fizik tedavi ve azmiyle artık koşar adım yürüyor. İşte 6 yaşındaki Ali'nin öyküsü...

Giriş Tarihi: 25.2.2014
Anne karnında oksijensiz kaldığı için sol tarafı felçli olan 6 yaşındaki Ali Ege Özcan, azmi sayesinde koşar adım yürüyebilecek duruma geldi. Ali Ege hem engelli çocuklar, hem de ailelerine örnek oldu. İzmir'de bir türlü çocukları olmayan Orhan-Ayşen Özcan çifti, 7 yıl önce son çare olarak tüp bebek yöntemini denedi. Ayşe Özcan ilk denemede hamile kalınca çift büyük bir mutluluk yaşadı. Hamileliğin 36. haftasında sancıları başlayan Ayşe Özcan acil olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldüğünde anne karnında oksijensiz kaldığı belirlenen bebek ameliyatla alındı. Ali Ege adını verdikleri bebeklerini kucaklarına alan çiftin yaşadığı sevinç uzun sürmedi. Bebeğin sol tarafı anne karnında oksijensiz kaldığı için felç olmuştu. Serebral Palsi (SP) teşhisi konulan Ali Ege ve ailesini artık mücadele ve azim dolu bir hayat bekliyordu. Aile, Ali Ege bir yaşına geldiğinde özel bir eğitim merkezinde fizik tedaviye başladı. Sol eli ve kolunu yeniden kullanabilmesi için evde de her gün defalarca aynı hareketleri tekrarladılar.

YÜRÜME ROBOTUYLA...
Ailesi ve özel eğitim merkezindeki uzmanların desteği ve azmiyle mücadeleyi bırakmayan Ali Ege, 2 yaşına gelince felçli kol ve ayağını yavaş yavaş hareket ettirmeyi, ardından eşyalara tutunarak yürümeyi başardı. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi ve Ortopedi bölümünde kontrollerini sürdüren Ali Ege, kısa zamanda büyük bir ilerleme kaydetti. Çocuk Hastanesi'nin Fizik Tedavi Ünitesi'nde Fizyoterapist Asiye Nur Küçüköner'in çalıştırdığı Ali Ege, Rotary Kulüpleri tarafından bağışlanan yürüme robotunu da kullandı. Bir mucizeye imza atan Ali Ege, şimdi koşar adım yürüyor. Baba Orhan Özcan, "Oğlumuzun bugünlere gelmesi için çok uğraştık. Şimdi Allah'a şükür çok iyi bir yere geldi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali hayata koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN