Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik atölyeden dünya rekoruna

Ordu'daki küçük dükkânında yaptığı klarnetlerle dünya starlarına hizmet veren Özdemir, mermerden klarnetle Guinness'e girmişti

Giriş Tarihi: 25.2.2014
Ordu'nun Bayadı köyünde doğan Ahmet Özdemir, daha çocukluğunda el becerisiyle ahşaptan düdük ve kaval yapıp arkadaşlarına hediye ediyordu. Hayali ise iyi bir demirci ustası olmaktı. 1942'de bir düğünde Ordu'nun en ünlü klarnet sanatçısı Kara Mustafa'dan dinlediği ezgiler hayallerini değiştirdi. İlk klarnetini her parçasını çakıyla Abanoz ağacını oyarak yaptı. İkincisinin ise gövdesi manda boynuzu, perdeleri ise metaldi. Kara Mustafa'dan da çalmasını öğrendi. Üretime devam eden Özdemir, ilk klarnetini 13 yaşındayken düğünlerde çalgıcılık yapan birine sattı. Bu parayla da üretimde kullanacağı aletleri alan Özdemir'in klarnetleri büyük ilgi gördü. 1957'ye kadar düğünlerde klarnet de çaldı. Bir düğünde bir elinde rakı şişesi, bir elinde silah olan gençleri görünce çalmayı bıraktı.

'ÇOK GÜZEL YAŞADIM'
15 metrekarelik dükkânında abanoz, zeytin, gül, diş budak ve erik ağaçlarından imal ettiği klarnetlerini, dünyaca ünlü sanatçılar Woody Allen'dan Alain Damiens'a, Bon Jovi'den Sarah Elbaz'a, Mustafa Kandıralı'dan Hüsnü Şenlendirici'ye kadar dünyaca ünlü sanatçılar çaldı. 8 ay çalışarak 200 parçadan oluşan mermer klarneti de yaparak, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 9 aydır tedavi gördüğü hastanede SABAH'a verdiği son röportajında "Her hayatın bir karşılığı var, çok güzel bir yaşamım oldu. Bu yataktan kalkıp klarnet yapmayı sürdürmek istiyorum" diyen Özdemir, önceki gün 83 yaşında hayata veda etti. Köyünde toprağa verilen Usta'nın torunu Erman Özdemir, dedesinin emaneti mesleği sürdüreceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik atölyeden dünya rekoruna
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN