Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Misinadan yapay kas Türk çiftin fikri çıktı

ABD'de yapay kas üreten bilim insanları arasında yer alan Türk çift, fiyatı yüksek malzeme yerine misina kullanılmasını önererek, tıpta çığır açan buluşa imza attı

Giriş Tarihi: 26.2.2014
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Göktepe ile Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı eşi Prof. Dr. Fatma Göktepe, 2011'de Teksas Üniversitesi'nin daveti üzerine, bir kongreye katılmak için ABD'ye gitti. Burada Teksas Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü'nden bir grup bilim insanının "yapay kas" üretmek için çalıştıklarını öğrenen Türk çift, konuyla yakından ilgilenince, 21 kişilik araştırma ekibine dahil oldu. Felç ve kalp hastalarının tedavisinde kullanılabilecek yapay kas için üretimi güç ve dolayısıyla pahalı bir malzeme üzerinde araştırma yapıldığını gören tekstil mühendisi Türk çift, daha ucuz ve kullanışlı bir alternatif ararken misinayı keşfetti. Misinadan üretilen yapay kasın, 2-3 yıl içinde askeri alanda, 5 yıl içinde de hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanabileceği öngörülüyor. Tekstil mühendisi Göktepe çifti, çığır açacak buluşla ilgili çalışmalarını SABAH'a anlattı. Teksas Üniversitesi Nano Teknoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ray Baughman'ın daveti üzerine 2011'de ABD'ye gittiklerini belirten Prof Dr. Özer Göktepe şunları anlattı:

"
KİLOSU BEŞ DOLAR "
Enstitüden bir ekibin yapay kas üretmek için çalıştığını öğrenince 21 kişilik ekibe biz de katıldık. 'Karbon nano tüp' denilen, çok pahalı ve üretimi güç bir malzemeden yapay kas üretmeye çalışıyorlardı. Bu malzemelerin bazı sakıncaları olduğunu fark edince daha kolay kullanılabilecek ve daha ucuz bir alternatif düşünmeye başladık. Halk arasında misina ya da olta ipi olarak bilinen, tekstil sektöründe de kullanılan polimerde de araştırılan malzemede olduğu gibi kastaki kasılma hareketlerinin benzeri bulunuyordu. Üstelik bu malzemenin kilosu 3 ile 5 dolar arasında değişiyordu. Bu malzemenin de denenmesini önerdik. O andan itibaren ekip çalışmalar misina üzerine yoğunlaştı. İlk deneyi dikiş ipliğini flamentle kaplayarak yaptık. Elektrik verince hareket etti. 2012 yılında yaz tatili yerine ABD'ye gidip çalışmalarımızı tamamladık ve sonunda yapay kası keşfettik. Science Dergisi'nde 21 Şubat'ta makalemiz yayınlandı. Orada da fikrin Türk ekibine, yani bize ait olduğu bilgisi yer alıyor. Ayrıca ABD'deki birçok internet sitesi de yapay kalpte kullanılan malzemenin bizim keşfimiz olduğunu yazdı. Yapay kas son derece ucuz malzemeden yapılıyor olabilir ama keşfinde çok büyük bilgi birikimi var." Artık her yıl yaz tatili yerine ABD'ye laboratuvar çalışmalarına katıldıklarını söyleyen Göktepe çifti, hayatta karşılığı olan bilimsel çalışmalar yapmanın son derece önemli olduğunu belirtiyor.

KASTAN 117 KAT GÜÇLÜ
İnsan kası yüzde 20 oranında uzayıp kısalma kabiliyetine sahipken, yapay kas yüzde 50 oranında uzayıp kısalıyor. Üstelik milyonlarca defa uzayıp kısalsa da deforme olmuyor. Yapay kas ayrıca motor gibi dönüş hareketi de yapabiliyor. Bir kilogram yapay kasın ürettiği güç bir jet motorunun ürettiği güce eşit. Çok dayanıklı ve güçlü olan yapay kas sayesinde, insan kasından 117 kat daha fazla ağırlık kaldırılabilecek. Isı, ışık elektrik ya da kimyasal maddelerle uyarılarak harekete geçirilebilen yapay kas sayesinde felçli hastalar tekrar sağlığına kavuşabilecek. Kalp hastalıkları tedavi edilebilecek. Çok gelişmiş protezler yapılabilecek. Yapay kas, askeri alanda da kullanılabilecek. "Giyilebilir iskeletler" sayesinde asker ya da siviller 500 kilo taşıyabilecek. Bu malzemeyle birebir insana benzeyen robotlar da yapılabilecek. Hayvanlar üzerindeki denemeler ise sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Misinadan yapay kas Türk çiftin fikri çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN