Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde yüz İstanbullu

Giriş Tarihi: 28.2.2014
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yurtdışına bağımlılığı azaltmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla başlattığı yerli üretim ilk tramvay raylara indirildi. Deneme sürüşü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla Topkapı Tramvay İstasyonu'nda gerçekleştirildi.

'YARI FİYATINA İMAL EDİYORUZ'

Ulaşım alanında sorunları çözmek için 32 milyarlık yatırım yaptıklarını kaydeden Topbaş, "1995 yılında bir tramvay el tutacığı 250 dolara geliyordu. Hangi bütçe dayanır buna. Sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan'nın talimatıyla bu kadar basit bir malzeme İstanbul'da üretilmeye başlandı. 250 dolara alınan tutanaklar 1 doların altında üretildi. Şimdi vagon yapıyoruz. 3.5 milyon euronun altında alınamıyor. Biz 1.57 milyon euroya mal ediyoruz. Yüzde 50 az maliyetle üretiyoruz" dedi. Başkan Topbaş "Yedek parça üretimi ile başlayan çalışma bugün dizayn ve yazılım herşeyiyle yerli hale geldi. Türkiye'de üretilen en hafif metrolar bunlar. 2 tanesi raylara indirildi. Yıl sonuna kadar 16 tanesi daha filoya katılacak. Ayrıca bir teknolojik deneyim kazanıyoruz" diye konuştu.

TÜM GÜVENLİK TESTLERİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİ
Hem hafif metro hem de tramvay olarak kullanılabilecek bu araçlar İstanbul'un şartlarına uygun olarak tasarlandı. Yüzde yüz İstanbullu yerli tramvay uluslararası standartlara uygun olup, akredite kuruluşların gözetiminde başta fonksiyon testleri, statik ve dinamik testler, seyir emniyet testleri, performans ve fren testleri olmak üzere, gerekli güvenlik testlerinden geçerek uygunluk sertifikalarını aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde yüz İstanbullu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN