5 yılda 5 bin organ bağışı

Giriş Tarihi: 1.3.2014

Diyarbakır İl Sağlık müdürlüğü ile müftülüğün başlattığı bilgilendirme çalışması, organ bağışıyla ilgili tabuları yıktı. Güneydoğu'da 12 şehirde, 5 yıllık süre içinde 5 bin kişi organ bağışında bulundu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 12 ilde organ bağışı hizmeti veren Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Doku ve Organ Nakli Bölge Koordinatörlüğü beş yıl önce bölgede organ bağışının yetersiz olması nedeniyle çalışma başlattı. Vatandaşlar ile yapılan görüşmelerde, "Öldükten sonra Allah'ın huzuruna eksik organ ile gideriz, verdiğimiz kalp ile kötü işler yapılır, verdiğimiz gözle haram şeylere bakılırsa günah bize yazılır" gibi organ bağışı konusunda farklı düşüncelerin hakim olduğu tespit edildi. Bu tabuları yıkmak, organ bağışı bilincini geliştirmek adına Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Müftülüğü geçtiğimiz yılın başında ortak çalışma başlattı. Diyarbakır'ın 17 ilçesindeki camilerde farklı günlerde 700 din görevlisi ve binlerce vatandaşın katılımıyla, organ bağışıyla ilgili eğitim ve konunun dini açıdan değerlendirilmesi konularında eğitim verildi.

HUTBE VE VAAZLARDA ANLATILDI

Eğitim alan din görevlileri Cuma hutbeleri ve vaazlarında organ bağışının önemini anlattı. Yapılan çalışmalar kısa sürede meyvesini verdi. 2007-2012 yılında toplam 5 bin kişi organ bağışında bulunurken, 2013 yılında 40'ı imam olmak üzere 3 bin 361kişi organ bağışında bulundu. Türkiye'de diyalize giren 54 bin hastadan 23 bininin organ beklediğini söyleyen Diyarbakır Doku ve Organ Nakli Bölge Koordinatörü Sema Yavuz Erten, yöre halkına "Bir hayat ta sen kurtar" çağrısında bulundu. Erten, "Bölgede yaşayan vatandaşlar yıllarca dini gerekçeler öne sürüp organ bağışından kaçındı. Başlattığımız çalışmayla çok iyi sonuçlar aldık. Eğitimlerimiz kuran kurslarında devam ediyor. Müftülük ile yaptığımız çalışmalar büyük ölçüde yanlış algıların kırılmasını sağladı. Yakında bölgenin diğer illerinde de benzer eğitimler vereceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yılda 5 bin organ bağışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN