Panagia Soumela ikonası ayine gelsin

Trabzonlular, Aziz Luka'nın çizdiği ancak mübadelede Atina'ya götürülen Meryem Ana ve Hz. İsa'yı tasvir eden ikonayı bu yılki Sümela ayininde sergilemek istiyor

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Trabzon'daki Sümela Manastırı 88 yıl aradan sonra başlayan ayinlerin önümüzdeki ağustosta yapılacak 4'üncüsüne hazırlanıyor. Manastırın bulunduğu Maçka Belediye Başkanı Başkanı Ertuğrul Genç, İncil'i yazanlar arasında yer alan Aziz Luka'nın çizdiği ve bugün Yunanistan'da bulunan "Panagia Soumela" (Sümela Manastırı) ikonasının bu yılki ayine getirtilmesi için harekete geçtiklerini söyledi. Ayinlerin başlamasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini söyleyen Genç, "Aslında Paskalya Ayini'nin de burada gerçekleştirilmesini çok istedik ama olmadı. Bunun üzerine Sümela İkonası'nın buraya getirtilmesi için girişimlere başladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla bağlantıya geçtik. Konuyu Fener Rum Patriği Bartholomeos'a da söyleyeceğim. Hiç olmazsa bu yıl gerçekleştirilecek ayine getirilerek, orada insanlara gösterilsin. Hatta birkaç gün Trabzon'daki müzede de sergilenmesi çok iyi olur. Zaten o ikonanın vatanı burası" dedi.

MUCİZELERİ OLDUĞUNA İNANILIYOR
İncil yazarı Aziz Luka'nın yaptığı en değerli üç mucizevî ikonasından biri olarak kabul edilen ve sürekli yanında taşıdığı ikonanın, birçok insanı kötü hastalıklardan kurtardığına, cin ve şeytana tutsak olanların kötü ruhlardan arındırıldığına inanılıyor. Bu nedenle tarihteki çok önemli, birçok Bizans ve Batılı krallının önünde taç giydirildiği ikona, manastır birçok kez saldırıya uğramasına rağmen günümüze kadar hayatta kalmayı başardı.

İNÖNÜ'YLE GÖRÜŞME YAPILMIŞTI
1923'teki nüfus mübadelesinde bölgeyi terk eden papazlar, Sümela'daki kutsal eşyalarla birlikte ikonayı da 1 km uzaklıktaki Aziz Barnaba Kilisesi'ne gömdü. Yunanistan Başbakanı Eleftherios Venezelos'un Türkiye Başbakanı İsmet İnönü ile birlikte yaptığı görüşmeler sonucunda 22 Ekim 1931'de Sümela Manastırı'nın en son keşişlerinden biri olan Peder Amrosios'un aldığı ikona, 20 yıl Atina'daki Benaki Müzesi'nde sergilendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panagia Soumela ikonası ayine gelsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN