Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son kanser raporunda kaygı veren yükseliş

2014'te açıklanan son Dünya Kanser Raporu'na göre, yeni vaka ve kanser kaynaklı ölümlerin sayısında artış görülüyor. 20 yıl içinde bu rakamlarda yükseliş bekleniyor

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı Kanser Araştırması Uluslararası Ajansı (IARC) tarafından şubatta yayımlanan bir rapor dünyadaki kanser hastalarının ülkelere göre dağılımını gözler önüne serdi. Dünya Kanser Raporu 2014 adı verilen çalışmada 40 ülkeden 250 bilim adamının verdiği bilgiler çeşitli araştırmalarda elde edilen bulgularla bir araya getirildi. Rapora göre dünyada 2008'de bir yılda 12.4 milyon yeni kanser vakası saptanırken, 2012 yılından bu yana her yıl 14 milyon yeni kanser vakası tespit ediliyor. Bu rakamın gelecek 20 yıl içinde 22 milyona çıkabileceği belirtiliyor. 2008'de 7.6 milyon olarak belirlenen kanser kaynaklı ölümlerin yılda 8.2 milyona ulaştığı ve bu rakamın yine 20 yıllık süre içinde 13 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Çalışmadaki bulgulara göre Türkiye'de erkekler arasında en fazla görülen tür, akciğer kanseri... Ülkemizdeki kadınlarda ise en fazla meme kanseri görülüyor.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİ VURUYOR

Rapora göre en fazla görülen kanser hastalığı yüzde 13'lük pay ve 1.8 milyon vaka ile akciğer kanseri. İkinci sırada yüzde 11.9'luk payla ve 1.7 milyonluk hasta sayısı ile meme, üçüncü sırada da yüzde 9.1'lik oranla ve 800 bin hasta ile kalın bağırsak kanseri yer alıyor. Kanser hastalıkları arasında en fazla ölümlere neden olan tür, 1.6 milyon vaka ile akciğer kanseri. İkinci sırada 800 bin ölümle karaciğer kanseri varken, ardından 700 bin kayıpla mide kanseri geliyor. Araştırmaya göre kanser hastalığından en fazla musdarip bölgeler ise gelişmekte olan ülkeler... Dünyadaki kanser vakalarının yüzde 60'ı Afrika, Asya, Latin ve Güney Amerika'da ortaya çıkıyor. Kansere bağlı ölümlerin yüzde 70'i de bu bölgelerde yaşanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son kanser raporunda kaygı veren yükseliş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN