Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk iş kadınına milyonluk şantaj

Giriş Tarihi: 5.3.2014

ABD'de restoran işletmeciliği yapan ve 6 şirket sahibi olduğu ifade edilen Derya Akbay, kendisi ile kızını ölümle tehdit ederek yarım milyon dolar istediklerini öne sürdüğü eski ortakları Şevki Çakmakçı ile eşine dava açtı

ABD'de restoran işletmeciliği yapan ve 6 şirketi bulunan iş kadını Derya Akbay'ın (37) eski ortaklarına "şantaj ve ölümle tehdit" suçuna iştirak suçlamasıyla dava açıldı. İddiaya göre; eski ortakları, bir akrabaları aracılığıyla Derya Akbay'dan ABD'deki restoran işinde alacak-verecek davasından vazgeçmeleri karşılığında yarım milyon dolar istedi. Bu kapsamda paranın ödenmemesi halinde Derya Akbay ve 13 yaşındaki kızı ölümle tehdit edildi. İş kadınının şikâyeti üzerine Şevki Çakmakçı ve eşi Nihal Gülseren Çakmakçı hakkında şantaj suçuna iştirakten, İsmail Ünal hakkında ise Çakmakçı çitfi adına şantaj yapmaktan dava açıldı.

'BU DAVAYI KAYBET'
Derya-Atilla Akbay, Amerika'da Greek Fiesta'da Şevki-Gülseren Çakmakçı ile ortaktı. Mali sorunlar ve alacak verecek yüzünden Kuzey Karolayna'da davalık oldular. Davaları sürüyor. Derya Akbay, işi gereği sık sık İstanbul Zeytinburnu'na geliyordu. İstanbul'dayken 11 Mayıs 2012'de cep telefonu tanımadığı bir kişi tarafından arandı. Telefondaki ses İsmail Ünal'a aitti. Bu sonradan belirlendi. İsmail Ünal, Derya Akbay'a sanık Çakmakçı çiftinin akrabası olduğunu belirterek "Şevki ağabeyin sana selamı var" dedi. Derya Akbay, Şevki Çakmakçı'nın ne parası istediğini sordu. "Amerika'daki mahkemeden bahsediyorum. Bu konuyu halletmezsen hakkında iyi şeyler düşünmeyeceğiz. Sonu iyi olmayacak. Şevki ağabeyin açtığı davayı ya kaybedersin ya da Şevki Çakmakçı'ya 300 bin dolar, Nihal'e 100 bin dolar, avukatları Blan Gei'ye 150 bin dolar verirsin. Vermezsen senin de kızının da hayatı tehlikede" ifadesini kullandı. Derya Akbay da "Sen beni tehdit mi ediyorsun? Şevki Çakmakçı beni tehdit mi ettiriyor, ne demek bu?" dedi. İsmail Ünal ise "Ya bu davayı kaybet ya da parayı vermeyi kabul et. Yoksa sen ve kızın öleceksiniz" diye konuştu.

5'ER YIL HAPİS İSTENDİ
Konuşmaları kaydeden Derya Akbay, avukatı aracılığı ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Mesajları delil gösterdi. Soruşturmanın ardından, şüpheliler İsmail Ünal için "zincirleme şantaj" suçundan 5 yıla kadar hapsi talep edildi. Ortakları Şevki- Gülseren Çakmakçı hakkında ise zincirleme şantaj suçuna iştirakten 5'er yıla kadar hapis istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk iş kadınına milyonluk şantaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN