Silah tutan eller ekmek peşinde

Giriş Tarihi: 6.3.2014

Kimi alacak-verecek davasından, kimi namus cinayetinden hüküm giymiş... Bir zamanlar silah tuttukları elleriyle şimdi üretim yapan Edirne Açık Cezaevi'ndeki 460 hükümlü, geleceğe umutla bakıyor

Cinayet, gasp, hırsızlık ve yağma suçlarından hüküm giyen mahkûmlar, hikâyelerini, pişmanlıklarını ve gelecek hayallerini SABAH'la paylaştı. Kimi bir alacak-verecek davasından kimi namus cinayetinden hüküm giymiş. Bir anlık öfkelerinin kurbanı olan hükümlülerin çoğu sabretmeyi, hoşgörüyü cezaevinde öğrenmiş. Yıllarını parmaklıklar ardında geçiren hükümlüler hoşgörünün yanı sıra alın teriyle de cezaevinde tanışmış. Edirne Açık Cezaevi'nde meslek eğitimi verilen 460 hükümlü bir zamanlar silah tuttukları elleriyle şimdi üretim yapıyor. Büyük ve küçükbaş hayvan besiciliğinden bilgisayar operatörlüğüne; arı yetiştiriciliğinden hediyelik eşya yapımına; kuaförlükten sebze ve meyve yetiştiriciliğine kadar toplam 16 iş kolunda faaliyet gösteren hükümlüler ayda 120 ile 200 TL arasında kazanç elde ediyorlar. Tamamı sigortalı olan hükümlülerin ürettikleri şehir halkı tarafından da oldukça rağbet görüyor. Edirne'de pazarcılara "Kıvırcık salatalar nereden?" diye sorduğunuzda verilen yanıt "Cezaevinden" oluyor.

4 YILLIK FAKÜLTE OKUYAN VAR
4 bin 84 dönüm arazi üzerine kurulu infaz kurumunda jandarma yok. İnfaz koruma memurları ile hükümlüler arasındaki ilişki yılların eskitemediği arkadaşlıklar gibi. Hükümlüler, dertlerini, sıkıntılarını, cezaevi yönetimi ile paylaştıklarını ifade ediyorlar. Sabah 06.30'da kalkıp, kahvaltı ve sayımdan sonra işe başlıyorlar. Kurumda okuma yazma bilmeyenler de var, Trakya Üniversitesi ve Açıköğretim'de okuyanlar da. 4 yıllık fakültede okuyan 4 hükümlü var. Okuma-yazma bilmeyenlere hızla okuma yazma öğretiliyor ve ilkokul diploması almaları için imkan sağlanıyor. Kurum kütüphanesinde bulunan 2 bin 360 kitap hükümlülere ışık olmuş. Dışarıdayken eline kitap almayanlar, burada "Kitap kurdu" olduklarını söylüyor. Yılda 4 kez, yol dahil 7 gün izin hakları var.

ETTE MARKA OLDULAR
PATENT Enstitüsü'nden 2005'te EDAC adıyla patent alarak et, kıyma, yumurta ve pirinç üretiminin yanı sıra meyve, sebze üretimi yapan tesislere, bir yenisi eklendi. Trakya Kalkınma Ajansının desteği ile 320 bin liraya kurulan ve hükümlülerin çalıştığı et işleme tesisinde, kavurma, sucuk, kıyma üretimi yapılıyor. Gıda üretiminde markalaşmaya gittiklerini belirten Cezaevi Müdürü Aslan, "Yılda 120 bin kilo et, 30 bin kilo sucuk, 16 bin kilo kavurma 500 kilo tava ciğeri üretimi planlıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah tutan eller ekmek peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN