Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alkol bağımlılığına kas gevşetici ilaç

Giriş Tarihi: 7.3.2014

Fransız bir doktorun 2008'de hakkında "Alkol bağımlılığını tedavi ediyor" tezini ortaya attığı kas gevşetici ilaçla ilgili yapılan "yan etki" ve "kullanım dozu" testleri tamamlandı. Fransa'da ilaca resmi onay geliyor

Altı yıl önce Fransız kardiyolog Olivier Amersien'in 'Son Bardak' isimli kitabında 'Kendi üzerimde de denedim' diyerek ortaya attığı "Kas gevşetici bir ilacın alkol bağımlılığı tedavisine iyi geldiği" tezinin bilimsel bir gerçek olarak kabul edilmesinde son viraja girildi. Normalde MS hastalığında ve spastiklerde kas gevşetici olarak kullanılan ilacın alkol bağımlılığını tedavi ettiği üzerine ortaya atılan kuvvetli tezler, bazı Fransız doktorları ilacı hastalarına tavsiye etmeye yöneltmişti. Hastalardan gelen olumlu tepkiler ilacın yasal kullanımı yönünde klinik testler yapılmasının yolunu açmıştı. Ancak ilacın yan etkileri ve kullanım dozuyla ilgili belirsizlikler artınca doktorlar arasında bazı tartışmalar ortaya çıktı. Türkiye'de de satılan ilacı kullananlarda kusma, görme bozuklukları, nefes darlığı, koku duyusunda azalma, depresyon gibi yan etkiler görülmesindeki vaka sayısı artışı Fransız sağlık otoritelerine "Geçici olarak kullanılması tavsiye edilir" şeklinde bir uyarı açıklaması yaptırdı. İşte ilacın yan etkileri ve kullanım dozuyla ilgili yapılan kilinik testlerde son aşamaya gelindi. France Info haber radyosunun internet sitesinde yer alan özel habere göre, ilacın yasal olarak kullanımı için Fransa İlaç ve Sağlık Ürünleri Güvenliği Ajansı'ndan resmi onay gelecek hafta çıkacak. Bu da 4 milyon kişinin alkol bağımlılığıyla mücadele ettiği Fransa'da, ilacın tedavi amacıyla kullanımı önündeki tüm yasal engelleri ortadan kaldıracak. İlacın dozajı ile ile ilgili klinik testlerde ise günde 200 mg ölçü limit olarak kabul edildi. 200 mg'dan fazla kullanımda yan etkilerin ortaya çıktığı tespit edildi.

PROF. DR. AYKAN CANBERK (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi)
KARACİĞERDE HASAR RİSKİ
Bu gibi bazı ilaçlar ve özellikle bazı antibiyotikler alkolün karaciğerdeki metabolizmasını ya da tutulmasını bozarak kanda istenmeyen ilaç artıklarının yükselmesine yol açmaktadır. Bu atıklar da bulantı, kusma, bağ ağrısı, ateş gibi istenmeyen etkiler yaparak kişinin alkolden uzaklaşmasını sağlayabilir. Yalnız bu tedaviler geçici olabiliyor. Çünkü kişi ilacı bırakabiliyor, alkolü bırakmayı kabul etmeyebiliyor. Ayrıca bu gibi kas gevşetici bir ilaçla alkol bıraktırmak, ilaç-alkol etkileşimi ile ilacın ve alkolün karaciğerde hasar yapıcı etkisini 2-3 misli artırma riski vardır.

PROF. DR. MANSUR BEYAZYÜREK PSİKİYATRİST
(Eski AMATEM Şefi)
YILLARDIR KULLANIYORUM
Biz zaten 2000'li yıllardan beri kullanıyoruz. Yan etkileri ise dayanılabilecek kadar. 26 sene önce ben Fransa'da Türkiye'de olmayan pek çok ilacı kullanıyordum. Orada kullanılıyor ama burada bilinmiyor. Sonra bize gelince mucizevi oluyorlar. Yurtdışında kullanılan pek çok ilaç Türkiye'de yok.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN (NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatr)
DİKKATLİ OLUNMALI
Nörologların kullandığı bir ilaç. Bazen kasılma bozukluğu olan hastalarda kullanıyoruz. Bir hekim bir hastasında kullanıp olumlu sonuç alırsa bu bir olgudur. Bazı ilaçlar ilk başlangıçta iyileştirirken daha sonra bağımlılık yapıyor. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alkol bağımlılığına kas gevşetici ilaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN