Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale'de kuduz karantinası

Giriş Tarihi: 7.3.2014 15:30

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı iki köy, kuduz vakası tespit edilmesi nedeniyle karantinaya alındı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Uydaş, yaptığı açıklamada, Köylü köyünde yaşayan bir üreticinin düvesinin kuduz şüphesiyle telef olduğu bilgisinin alınmasının ardından ekiplerin inceleme yaptığını söyledi.

Telef olan hayvanın başının, tetkik için İstanbul'daki Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini belirten Uydaş, inceleme sonucu hayvanda kuduz mikrobuna rastlandığını anlattı.

Daha sonra köyün 6 aylığına karantinaya alındığını ve tüm hayvanların aşılandığını dile getiren Uydaş, "Ayrıca hayvanlarla yakın temasta olduğu tespit edilen 19 kişiye tedbir amaçlı kuduz aşısı yapıldı" dedi.

Uydaş, Köylü'deki bulguların ardından Aşağışevik köyünde de bir vatandaşın koyununun telef olması nedeniyle bu hayvandan numune alınıp yine aynı merkeze gönderildiğini ifade etti. Bununla ilgili sonuçların henüz ellerine ulaşmadığı bilgisini veren Uydaş, burasının da geçici olarak karantinaya alındığını ifade etti.

Söz konusu vakalar sonrası iki köye komşu 14 yerleşim merkezinde kuduz aşılamasının tamamlandığını aktaran Uydaş, gerekli önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale'de kuduz karantinası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN