Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edirne'de sel tehlikesi

Edirne'de Meriç ve Tunca nehirlerinde su seviyesi 4 kat arttı.

Giriş Tarihi: 8.3.2014 13:37
DSİ 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Arda Nehri'nde enerji üretimine başlaması nedeniyle yaklaşık 200 metreküp/saniye su bırakmaya başladığını, bu nedenle Meriç ve Tunca nehirlerindeki suyun debisinin arttığını belirtti.

Geçen hafta başlayan ve devam eden yağışların da nehirlerdeki suyun artmasına neden olduğunu anlatan Algın, "Son günlerdeki yağışlar nehirlerdeki suyun artmasına neden oldu. Buna bir de Bulgaristan'ın enerji üretimine başlaması nedeniyle nehirlere bıraktığı su eklenince, Meriç Nehri'nde su seviyesi 4 kart arttı. Nehrin debisi 100 metreküp/saniyeden, 400 metreküp/saniyeye kadar yükseldi. Tunca Nehri'nde de yükseliş oldu. Bugünden itibaren nehirlerdeki yükseliş, düşüşe geçti. Nehirlerdeki su miktarı kış aylarında olması gereken seviyeye geldi" diye konuştu.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü ekiplerince sabah yapılan ölçümlerde, Meriç Nehri'nin debisinin 348 metreküp/saniye, Tunca Nehri'nin debisinin 54 metreküp/saniye olduğu belirlendi. Meriç Nehri'nde bir hafta önce su seviyesinin aşırı düşük olması nedeniyle oluşan kum adacıkları suyun gelmesiyle kayboldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne'de sel tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN