Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Chanel'de sistematik kaçakçılık yapılmış

Giriş Tarihi: 10.3.2014

Türkiye'de sistematik olarak kaçakçılıkla suçlanan dünya moda devi Chanel'in Türkiye müdürü dahil 3 yöneticisi hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istendi

Dünya genelinde 200 mağazasında yıllık 1 milyar euro ciro elde eden Chanel, Türkiye'de kaçakçılık suçlaması ile yüz yüze. SABAH'ın ortaya çıkardığı olayla ilgili şirkette çalışan bazı personelin itirafları ve tespit edilen delillerle savcılığa suç duyurusu yapıldı. 7 yıldır, Nişantaşı ve İstinye Park AVM'deki iki mağazasında jet sosyeteye ürün satan şirket hakkında Gümrük Müdürlüğü'nce hazırlanan fezlekeye de SABAH ulaştı. 13 Şubat'ta Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na sunulan fezlekede Chanel Türkiye Genel Müdürü Afshin E., stok asistanı Dilnişin Ü. ve Chanel çalışanı Esra Ö. şüpheli olarak yer aldı. Afshin E. ifadesinde, 1 yıl önce göreve başladığını ve geçmiş işlemlerden haberi olmadığını savundu. Dilnişin Ü. talimatları eski müdürlerinden aldıklarını söylerken Esra Ö. ise Barselona'ya yaptığı günübirlik bir ziyaret dönüşü kapalı bir paket getirdiğini itiraf etti. Şüphelilerin uzun süreden bu yana bilinçli ve sistematik bir eylem içinde suç işlediği öne sürüldü. Şirketin gümrük vergilerini ödemediği ve devleti zarara uğrattığı belirtilerek, vergi yönünden de araştırılması istendi.

GÜMRÜK VERGİSİZ GETİRİLMİŞ

Fezlekede, 10 bin euroya kolye, 80 bin euroya etek, 170 bin euroya çanta satıldığı, bu ürünlerin bir bölümünün yurtdışından bavulla getirildiği aktarıldı. Gümrük vergisi ödenmeden getirilen ürünleri, şirket çalışanlarının yurtdışına yaptıkları günübirlik ziyaretlerde getirdikleri anlatıldı. Fezlekede, tek faturayla tanesi 27 bin TL'ye iki elbise satılan sosyetenin ünlü isimlerinden Nilgün Çolak ile Lübnanlı Sara Zeenni'nin ifadeleri de yer aldı. Çolak ile Zeenni'ye aynı barkot numarasına sahip elbisenin satılması delil olarak gösterildi. Her iki isim de mağduriyetlerinden dolayı hukuki haklarını arayacaklarını belirtti. Çalışma Bakanlığı'na yaptığı başvuruyla olayı ihbar eden avukat Azim Çiğil, "Hem yurtçindeki hem yurtdışındaki üst düzey yetkililerin araştırılması için gerekli müracaatları yapacağım" dedi.

MAĞAZALAR ARASI TRANSFER
Yapılan usulsüzlüklerin şirket içi denetim raporunda da ortaya konulduğu anlatılan fezlekede, İstanbul ve Paris'deki Chanel çalışanları arasındaki elektronik yazışmalara da yer verildi. Yazışmalara göre; Nişantaşı mağazasındaki bir ürün Paris'teki Cambon mağazasına, yine Barselona ve Cambon'daki mağazalarda birtakım ürünlerin Nişantaşı'na transferi yapıldı. Fezlekede şüpheli olarak yer alan Dilnişin Ü., Paris'de çalışan S.M.'ye gönderdiği e-mailde, gümrüksüz gelip giden ürünlerin stoklarda nasıl gösterileceği konusunda bilgi talebinde bulunuyor. S.M.'den gelen e-mailde ise, yapılan usulsüzlüğü gizlemek için nelerin yapılması gerektiği anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Chanel'de sistematik kaçakçılık yapılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN