Yaşarken mezarlarını yaptırdılar

Giriş Tarihi: 11.3.2014 16:01

Karamürsel ilçesinde yaşayan iki çift, ölmeden önce mezarlarını yaptırdı.

Hayriye köyünde yaptırdıkları mezarları her hafta ziyaret eden 6 çocuk ve 9 torun sahibi Abdullah (65) ve eşi Hadiye Yavuz (55) ile 4 çocuk sahibi Dursun (57) ve eşi Nurten Demir (45), boş mezarlarının başında dua ediyor.

Köyde kahvehane işleten Abdullah Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ölmeden önce mezarlarını yaptırmayı arzu ettiklerini belirterek, "Bu arzumuzu yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Bir gün öleceğiz. Ne kadar yaşarsak yaşayalım, vakti geldiğinde bu dünyadan göçeceğiz" diye konuştu.

Yavuz, kendi mezar taşına "biz de gezerdik siz gibi, siz de geleceksiniz biz gibi", eşinin mezar taşına ise "ana baş tacı imiş, her derde ilaç imiş, bir evlat pir olsa da anaya muhtaç imiş" diye yazdırdığını anlattı.

Dursun Demir ise herkesin bir gün öleceğini, her şeyin fani olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi:

"Çoğu yerlerde ölmeden önce mezarlarımızı yaptırdık' dediğimizde korkanları gördük ancak ölümden kaçış yok. Bu bilinçle yaşıyoruz. Hayattayken kendi mezarımı yaptırmamız kadar doğal bir şey olamaz. Mezar taşlarımıza 'sanma ki dünya bitmez, sonsuzdur, sanma ki toprak kazılmaz boşluktur, sanma ki kefen sarılmaz bozuktur, herkesin ortak kaderi ölümdür ve bak bana ibret değil mi sana bugün bana ise yarın da da sana' diye yazdırdık. Her hafta mutlaka mezarlığa gelip, dua ediyoruz. Kendi mezar taşlarımızda da ölülerimiz için dua okuyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşarken mezarlarını yaptırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN