Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehitliğine 16.7 milyon renk

16.7 milyon farklı rengin kullanıldığı yeni ışıklandırma sistemiyle Çanakkale Şehitleri Anıtı bütün ihtişamını, gecenin karanlığında da sergilemeye devam ediyor

Giriş Tarihi: 13.3.2014
I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları'nda hayatlarını kaybeden 253 bin Türk askeri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitleri Anıtı, Philips tarafından anlam ve hikâyesine uygun olarak aydınlatıldı. Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın aydınlatma projesinde kullanılan LED projektör teknolojisi, daha önce aynı firma tarafından Boğaziçi Köprüsü üzerinde kullanılmıştı. Çanakkale Şehitler Anıtı, üstüne yansıyan Atatürk ve Türkiye haritası silueti ile gecenin karanlığında da ihtişamını yeni yüzüyle sergilemeye devam ediyor.

GÜNÜN ANLAMINA GÖRE RENK SEÇİMİ
Çanakkale Şehitleri Anıtı'na yerleştirilen GPRS'li LED aydınlatma sistemi sayesinde aynı zamanda enerji tasarrufu sağlandığı belirtilirken, ışıklandırma sisteminde 16 milyon 700 bin ayrı renk kullanıldığı açıklandı. Philips, kullanılan GPRS sistemi sayesinde internetten renk sisteminin istendiğinde günün önem ve anlamına göre sadece kırmızı yeşil gibi renklere de sabitlenebileceğini açıkladı. 41.7 metre yüksekliğindeki anıt, yeni yapılan ışıklandırma ile uzak mesafelerden de fark edilecek.

EYFEL KULESİ'NDEN ÇANAKKALE'YE ...

Yeni proje hakkında bilgi veren Philips Türkiye CEO'su Göktuğ Gür, "Paris'teki Eyfel Kulesi'nden Londra'daki Big Ben'e; İstanbul'daki Boğaz köprülerinden Atina'daki Akropolis'e kadar dünya çapında birçok aydınlatma projesine imza atmış bir şirket olarak şehir ve ülke simgelerini aydınlatarak referans projeler gerçekleştirmek bizim için çok önemli. Bu kapsamda, Türkiye tarihinin de önemli bir simgesi olan Çanakkale Şehitleri Anıtı'nı aydınlatmak bizim için gurur vericidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehitliğine 16.7 milyon renk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN