Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eren bebeğin kalbini kurtarın

Doğuştan kalp kası bozukluğu olan Eren bebek, 17 aylık yaşamına iki büyük operasyon sığdırdı. Nakil için donör beklediklerini söyleyen baba Dönmez, prosedürden şikâyetçi

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Muhammet Eren Dönmez henüz 17 aylık. Doğuştan kalp kası bozukluğu var. Acilen kalp nakli olması gerekiyor ama Türkiye'de kalp donörü sayısının az olması nakil imkânlarının önünü tıkıyor. 17 aylık yaşamında iki büyük operasyon geçiren Muhammet Eren Dönmez'in babası Yavuz Dönmez, internet üzerinden yardım istiyor. Çaresiz baba, yardım çığlığını Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'a da duyurmak için herkesi tweet atmaya çağırdı. Baba Dönmez, "Türkiye'de kalp nakli yapılıyor ama donör bulmak zor. Bu nedenle kalp donörü sisteminin daha iyi çalıştığı Almanya, İsviçre ve Belçika gibi ülkelerden davet aldık. Oğlumu kurtarmak için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istiyorum. Ne olur oğlumun kalbini kurtarmama yardım edin" dedi.

ÖMRÜ HASTANEDE GEÇİYOR

Dönmez ailesinin ikinci çocuğu olan Muhammet Eren Dönmez'in kalp rahatsızlığı anne karnındayken tespit edildi. Ama yapılabilecek bir şey yoktu. Eren bebek doğduğunda kendisine kalp kası bozukluğu teşhisi konuldu. Kalbi hızla büyüyordu. İki kez ameliyat geçirdi. Kalp kapakçıklarına müdahale edildi. Minik Eren kalbi yetmediği için 17 aylık yaşamının neredeyse tamamını hastanede geçiriyor. Tedavisi hâlâ Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürdürülen Eren bebek, yoğun bakım ünitesinde hayatta tutulmaya çalışılıyor.

'BAŞVURU YAPAMIYORUZ'
Edebiyat öğretmeni olan baba Yavuz Dönmez, tek çarelerinin Eren bebeğe kalp nakli yapılması olduğunu söyleyerek "SGK'lının çocuğunun da yurtdışında tedavi hakkı var. Ama ülkemizde nakil yapılabildiği için heyet raporu alıp, başvurularımızı yapamıyoruz. Sıkıntımız donör olmaması, bunu kimseye anlatamıyoruz" dedi. Türk hekimlerine çok güvendiklerini söyleyen Dönmez, "Ama burada kalırsak, donör bulamıyoruz. Oğlumu kaybedebiliriz. Tek endişemiz donör beklerken onu kaybetmek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eren bebeğin kalbini kurtarın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN