Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP referanslı dolandırıcılık

22 milyon liralık araziyi sahte kimlikle satan dolandırıcı, CHP yöneticilerini referans gösterip iletişim kurduğu CHP'li avukatı da satışta aracı olarak kullandı

Giriş Tarihi: 14.3.2014
İstanbul Güneşli'de 7 dönümlük arazi, filmleri aratmayacak bir dolandırıcılıkla Abdulkerim Ağma isimli işadamının elinden alınıp, 22 milyon liraya bir tekstil firmasına satıldı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre dolandırıcılık, aynı zamanda avukatlık yapan CHP Bakırköy İlçe Sekreteri Celal Sevinç üzerinden gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl Celal Sevinç'i arayan CHP Bakırköy İlçe Başkanı Mehmet Sait Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un bir yakınına bir arazi devir işi için avukat gerektiğini söyledi. İlçe başkanından gelen ricayı kırmayan avukat Sevinç'in görüştüğü, adının Murat Ağma olduğunu söyleyen kişi, babası Abdulkerim Ağma'ya ait araziyi acilen satmak istediklerini, müşterisinin hazır olduğunu ve satışa refakat edecek bir avukat gerektiğini söyledi. Babasının kendisine vekâlet vermeye hazır olduğunu belirten dolandırıcı, Sevinç'in işi kabul etmesi üzerine yanına Abdülkerim Ağma adına sahte nüfus cüzdanı düzenlenmiş bir kişiyi ve Sevinç'i de alarak Bakırköy Noteri'ne gitti. Bu arada Küçükçekmece Savcısı M.G. olduğunu söyleyen bir kişi, Noter Başkâtibi'ni arayıp, Abdulkerim Ağma'ya vekâletname çıkarması için yardımcı olunmasını istedi. Bu telefona güvenen başkâtip, Abdulkerim Ağma sahte kimliği taşıyan kişinin imzasını noterin önündeki bir araçta aldı. Detayları sorgulanmayan bu işlemden, noterin de haberi olmadı. Aynı gün Bağcılar Tapu Müdürlüğü'nde Abdulkerim Ağma yerine hazır bulunan avukat Sevinç, satış işlemini gerçekleştirdi. Arazi 22 milyon lira karşılığında Gülçek Tekstil'e devredildi. Ödeme aynı gün satıcının hesabı yerine, parça parça Şişli'deki bir döviz bürosunun hesabına gönderildi.

BİR AY SONRA NOTER FARK ETTİ

Bir ay sonra aynı sahte savcı, başka bir vekâlet işi için yine aynı başkâtibi arayınca, çalışanlar bu kez durumu notere haber verdi. Şüphelenen noter gerçek savcıyı arayınca olay aydınlandı. Bu sırada noter çalışanlarınca sorgulanan dolandırıcılar kaçtı. Olay tarihinde ABD'de bulunan Abdülkerim Ağma, Bakırköy Noteri, Gülçek Tekstil, avukat Sevinç ve aracı emlakçılar da dahil herkes hakkında, dolandırıcılık iddiasıyla savcılığa şikâyette bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlattı. Kayıtlarına tedbir konulan arazi için tapu iptal davası açıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, adının olaya bilgisi dışında karıştırıldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP referanslı dolandırıcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN