'Cinnet apartmanı' sakinlerine terapi

Giriş Tarihi: 14.3.2014

Kayseri'de komşularının 6 ölümle biten aile dramına şahit olan apartman sakinlerine bakanlık tarafından düzenli olarak psikolojik destek veriliyor

Kayseri'de cinnet getiren babanın, eşi ve 4 çocuğunu öldürüp, intihar ettiği apartmanda yaşayan vatandaşlara psikolojik destek verilmeye başlandı. Korkunç olay 3 Mart günü Melikgazi ilçesi'ndeki Cumhuriyet Apartmanı'nda yaşanmıştı. İşsiz olan Nuri Duran cinnet geçirmiş ve evde bulunan eşi ve 3 çocuğunu öldürmüş daha sonra okuldan alıp, eve getirdiği 7 yaşındaki oğlu Kemal'i binanın 15'inci katından attıktan sonra kendisi de atlayarak intihar etmişti. Olaya şahit olan ve Duran'ı intihardan vazgeçirmeye çalışan. apartman sakinleri derin bir ruhsal çöküntü yaşadı. 15 katlı, 60 daireli apartmanda yaşayan çocukların da olaydan çok fazla etkilenmesi nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü harekete geçti. Müdürlük, sadece apartmanda yaşayan çocuklara pedagog desteği verme kararı aldı.

TAŞINMAYI DÜŞÜNEN VAR

Ancak anne ve babaların da olaydan etkilendiklerini bildirmesi üzerine apartmandaki tüm ailelere psikolojik terapi verilmesi için çalışma başlatıldı. Müdürlük bünyesinde görev yapan bir pedagog ve bir psikolog Cumhuriyet Apartmanı'na giderek ailelerle ilk seansı gerçekleştirdi. Görevlilerin ailelerle yaptığı görüşmede yaşanan ruhsal depremin boyutu da ortaya çıktı. Bazıları "Apartmandan taşınmayı düşünüyorum", "Psikolojimiz bozuldu, geceleri uyuyamıyoruz" derken, bazıları ise katliamın yaşandığı 2. kattan geçmemek için merdiven kullanmayıp asansörü tercih ettiğini anlattı.

MAVİ ÖNLÜKLÜ GÖRÜNCE...

Bazı kadınlar ise "Mavi önlüklü çocuk görünce bakamıyorum" dedi. Anne, baba ve çocuklara tavsiyelerde bulunan psikolog ve pedagog, ileri düzey tedavi için apartman sakinlerinin ruhsal çöküntü seviyelerini belirledi. Psikolojik terapinin sonuç alınıncaya kadar devam edeceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cinnet apartmanı' sakinlerine terapi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN