Kardeşlik sınır tanımadı, akrabalar buluştu

Giriş Tarihi: 15.3.2014 16:58

Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan'da yaşayan 468 Türk ve Müslüman kişiyi Bursa'ya getirerek, yıllardır görmedikleri akrabalarıyla buluşturdu.

Bulgaristan'ın bazı kentlerinde yaşayan Türk ve Müslüman 468 kişi, merkez Osmangazi ilçe Belediyesinin organizasyonuyla Bursa'ya getirilerek yıllardır görmedikleri akrabalarıyla özlem gidermesi sağlandı.

Osmangazi Belediyesinin "Kardeşlik Sınır Tanımıyor, Akrabalar Buluşuyor" adıyla gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında Bulgaristan'ın Gerlova, Sungullar, Eski Cuma, Şumnu ve Sliven bölgelerinden 8 otobüsle alınan soydaşlar, Karaman Mahallesi'ndeki Ziraat Parkı'na getirildi.

Bulgar halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından yıllardır görmedikleri yakınlarıyla sarılarak hasret gideren konuklar, onlarla eski günlerini yad etti.

Misafirler ve Bursa'da yaşayan yakınlarıyla sohbet eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilçenin birçok mahallesinde, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerinden göç etmiş vatandaşların yaşadığını söyledi.

Onların birçoğunun, göç ettiği ülkelerde yaşayan akrabaları bulunduğunu dile getiren Dündar, "Çoğu dramla bitmiş göçler sonucu birbirlerini yıllardır görmeyen aileleri, akrabaları buluşturalım, barışa, dostluğa, kardeşliğe katkı koyalım istedik. Aramızda, 37 yıldır görüşemeyen ana-oğul, 15-20 yıldır görüşemeyen kardeşler var. Bu güzel ve örnek projemizi bundan sonra da sürdürmek istiyoruz" dedi.

Sungullar Belediye Başkanı Georgi Kenef ise organizasyonun, akrabalık bağları bulunan iki ülke insanı arasında sınırları kaldırdığını belirterek, Dündar'a teşekkür etti.

Organizasyona katkı sağlayan kişilerden Orhan Hoca da bu buluşmanın, Gerlova bölgesi insanı ile Bursa'yı birbirine yaklaştırdığını anlattı.

Birilerinin, akrabalarıyla buluşmasına yıllarca engel olduğunu vurgulayan Hoca, "Mustafa Dündar başkanımız bu engelleri kaldırdı. 'Ecdadımıza yorgan döşek olmuş Balkanlar, bizim sevdamızdır' diyen Sayın Başkanımıza, bizleri akrabalarımızla buluşturduğu için teşekkür ederim" diye konuştu.

Törenin ardından akrabaları tarafından evlerine götürülen konuklar, 3 gün sonra yine belediyenin tahsis ettiği otobüslerle memleketlerine dönecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşlik sınır tanımadı, akrabalar buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN