Minik bedeniyle yaşama sarıldı

Konya'da 23 haftalık doğan ve ikizini doğum sonrası kaybeden Nezaket bebek, önce kalp ardından da göz ameliyatı oldu. Nezaket, 120 gün sonra solunum cihazından kurtuldu

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Konya'da henüz 23 haftalıkken 490 gram doğan, ikizi ise ölen Nezaket bebek geçirdiği kalp ve göz ameliyatının ardından 120 günlük yaşam savaşını kazandı. Doğanhisar ilçesinde henüz 23 haftalık hamile iken doğum sancıları tutan Ayşe Üstün ilçedeki hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, ikizlere hamile olan kadına "Dönülmez yola girmişsiniz 2 bebeği de kaybederiz" dedi. Bunun üzerine Yasin Üstün, risk alarak eşini 140 kilometre mesafedeki Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Hastanede tedavi altına alınan Ayşe Üstün, 6 gün sonra ikizlerini dünyaya getirdi. Fakat bebeklerden Azime solunum yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybetti. İkizi Nezaket bebek ise hayatta kalmayı başardı.

BÜYÜTEÇLE AMELİYAT...

Hastanede yapılan tetkiklerde 490 gram ağırlığındaki Nezaket bebeğin akciğeri ile kalbi arasındaki damarın açık olduğu belirlendi. Bu açıklığa bağlı olarak solunum sıkıntısı ve kalp yetmezliği çeken bebek acil ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyatın ardından da minik bebek sağlığına kavuşurken Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Öç de şu bilgileri verdi: "Bebeğimizin hayatta kalması oldukça zordu. Temiz kan vücuda dağılırken bir kısmı akciğere gidiyordu. 15 günlük ve 490 gram ağırlığındaki bebeğimizi ameliyata aldık. 1 santimlik kesiden büyüteç yardımı ile yaptığımız operasyonun ardından bebeğimizin açık olan damarı kapatıldı."

120 GÜN SONRA KUCAĞINA ALDI

Fakat Nezaket bebek tam sağlığına kavuştu derken bu kez de göz damarlarında gelişim problemi olduğu ve ameliyat olmaması durumunda kalıcı körlükle karşı karşıya kalacağı belirlendi. Lazerle yapılan göz ameliyatının ardından sevimli bebeğin körlük riski de ortadan kaldırıldı. Hastanede 120 gündür solunum cihazına bağlı olarak kuvözde tutulan Nezaket bebek makineden bağımsız nefes almaya başladı. 4 aydır bebeğine 3 günde bir süt taşıyan ve onu yalnızca kuvözde seyretmekle yetinen Ayşe Üstün bebeğini ilk kez kucağına aldıktan sonra hislerini, "Mucize gibi, çok mutluyum" sözleriyle anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik bedeniyle yaşama sarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN