Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale Şehitliği'ni bir de gece gezin

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda, Çanakkale şehitleri anısına yaptırılan Şehitler Abidesi'nin restorasyon ve iyileştirme çalışmaları kapsamında ışıklandırma sistemi de yenilendi. Abide, son teknoloji kullanılarak 16 milyon renk çeşidi üretebilen lambalarla aydınlatıldı ve gece ziyaretlerine açıldı

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Çanakkale 18 Mart Zaferi'nin 99. yıldönümünde Gelibolu Yarımadası'nda bulunan ve Çanakkale Savaşları sırasında hayatını kaybeden 253 bin Türk askerinin anısına yapılan Şehitler Abidesi 1 yıllık çalışmanın ardından aydınlatılarak gece de turizme açıldı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park'ı Müdürlüğü tarafından yapılan aydınlatma çalışmaları sonucunda Şehitler Abidesi yeni aydınlatmasıyla Anadolu Yakası'ndan çok net bir şekilde görülmeye başladı. Şehitliğin sadece gündüz değil, 24 saat boyunca ziyaretçi kabul etmesinin sağlandığı aydınlatma çalışmalarında, Şehitler Abidesi, bayrak, abideye giden yürüyüş yolları, Türk Bahçesi, Atatürk ve yaralı asker heykeli, sembolik şehitlikler ve abideye girişteki aydınlatma direkleri aydınlatıldı.

16 milyon renk çeşidi

Aydınlatma çalışmaları için 41 adet aydınlatma direği ve 128 adet aydınlatma projektörü kullanıldı. Alandaki 2 heykel, "Türk bahçesi", 45 metre uzunluğundaki rölyef ve Atatürk heykelinin ışıklandırılması sağlandı. Tören alanında bulunan 75 metre uzunluğundaki bayrak direği 3 projektörle ışıklandırıldı. Abide, son teknoloji kullanılarak modern şekilde 9 yazılım programı zenginliğiyle 16 milyon renk çeşidi üretebilen lambalarla aydınlatıldı. Aydınlatma yazılımı sayesinde sistem, şehitliğin ve abidenin aydınlatması uzaktan kontrol edilebiliyor. Öte yandan aydınlatma sistemi, Çanakkale'nin koordinatların doğrultusunda güneşin doğumu ve batımına göre kendisi otomatik olarak çalışıyor. Yapılan aydınlatma çalışmaları ile eskiye oranla yüksek oranda tasarruf sağlandı.

Yurt dışından örnek alındı

Tarihi zaferin 100. yılına hazırlık için yapılan aydınlatma çalışmaları yurt dışındaki tarihi binalardan örnek alınarak yapıldı. Türkmenistan'daki 20. Yıl Anayasa Binası ve Paris'teki Eyfel Kulesi'ndeki Türk günü etkinliği sırasında Türk bayrağı figürünün yansıtılması örnek oldu. Yapılan aydınlatma çalışmalarının ziyaretçi sayısını artıracağını söyleyen Gelibolu Yarımadası Milli Park Müdürü Ozan Hacıalioğlu "Milli Park'a her yıl 2 milyon ziyaretçi geliyor. Aydınlatma sayesinde bu rakam kesinlikle artacaktır. Eskiden sadece gün ışığının olduğu sırada ziyaretçi geliyordu. Artık yapılan aydınlatma çalışmaları sayesinde 24 saat boyunca ziyaretçi kabul edebileceğiz. Gece gezmek için gün batımını bekleyen ziyaretçiler var. Akşam saatlerinde şehitliğin ayrı bir atmosferi oluyor. Herkesin şehitliği bir de gece gezmesini tavsiye ederim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Şehitliği'ni bir de gece gezin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN