Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelibolu Milli Parkı 'akıllı cep'lere giriyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yeni mobil akıllı telefon uygulaması ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda internet üzerinden gezinti yapmanın mümkün olacağını bildirdi

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı için "e-milli park" uygulamasının hazırlandığını açıkladı. Akıllı telefonlara indirilecek bu uygulamayla günlük hava durumu, milli park içindeki ziyaret güzergâhları ve Çanakkale şehitleri hakkında bilgilere ulaşılacak. "e-milli park" uygulaması Android Market ve Appstore'dan "Gelibolu Milli Parkı" adıyla indirilecek. Uydu ve harita üzerinden çalışacak sistemden kaleler, tabyalar, Türk anıt ve şehitlikleri ile yabancı anıt ve mezarlar gibi milli parkın tarihi kaynak değerleri ile buralara ulaşım imkânlarına dair bilgilere de ulaşılabilecek. Projenin devam ettiğini bildiren Bakan Eroğlu, Çanakkale Muharebeleri'nin 100. yılı için Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda yürütülen projelerin de bütün hızıyla sürdüğünü açıkladı.

YENİ ŞEHİTLİKLER TESPİT EDİLDİ

10 şehitlik ve anıtın yenilendiği milli park alanında, 25 yeni şehitliğin tespit edildiğini ifade eden Bakan Eroğlu, içinde 9 şehitliği barındıran Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi ve Şehitliği'nin de inşaatına başlandığını duyurdu. Ayrıca daha önce tesis edilen 21 şehitliğin temizlik ve bakımları ile 3 kalenin restorasyon projesinin de tamamlandığını anlatan bakan Eroğlu, "5 ayrı noktada siper ve mevzilerin, 9 ayrı noktada da savaşta kullanılan gömülü topların ortaya çıkarılarak ziyarete açıldı. Mütareke yıllarında yıkılan 6 Türk anıtı da gün yüzüne çıkarıldı. Harpte kullanılan 2 ayrı kilit intikal yolu da ortaya çıkarıldı. Milli parkın içinde toplam 120 kilometre ulaşım yolu açılırken şehitliklere erişim yolları ile çevre düzenlemeleri ve otoparklar yapıldı" dedi.

KÜNYELER HAZIRLANIYOR

Arşivdeki dokümanlar da taranarak Çanakkale Destanı'na ışık tutacak bilgi ve eserlere ulaşılmaya çalışıldığını belirten Bakan Eroğlu, 100. yıl çalışmaları kapsamında şehitlerin künyelerinin hazırlandığını kaydetti. Bakan Eroğlu, yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi ağırlayan Gelibolu Milli Parkı'nda, dünya tarihine etki eden Çanakkale Muharebeleri'nin geçtiği mekânların daha iyi tanıtımı için eğitim verilen 301 sertifikalı alan kılavuzunun ziyaretçilere hizmet verdiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelibolu Milli Parkı 'akıllı cep'lere giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN