Baba yüreğinin yüzde 5 hesabı

Giriş Tarihi: 19.3.2014

Konya'da sürekli olarak diyalize giren baba, "Çocuklarıma lazım olabilir" deyip eşinin vermek istediği böbreği reddetti Uzmanlar, çocuklarda aynı rahatsızlığın görülme riskinin yüzde 5 düzeyinde olduğunu ifade etti

Konya'nın Selçuklu ilçesinde yaşayan 33 yaşındaki İbrahim Öncel 7 yaşında şeker hastalığına yakalandı. O andan itibaren insilün kullanan Öncel, evliliğinin hemen ardından bu kez hastalığına bağlı olarak iki gözünü kaybetti. Dünyası kararan Öncel'in sadece 6 ay sonra yine aynı hastalığa bağlı olarak bu kez iki böbreği iflas etti. Öncel, haftada 3 gün 4'er saat diyalize bağlı yaşamaya başladı.

'BENCİLLİK EDEMEZDİM'
Gözlerini kaybettikten 3 ay sonra şimdi 10 yaşında olan büyük oğlu Hasan Hüseyin, 3 yıl sonra da 7 yaşındaki ikizleri Elmas ve Saliha dünyaya geldi. Çocuklarının kendisi için lütuf olduğunu belirten Öncel, "Allah'ım gözlerimi ve böbreklerimi aldı ama 3 ay sonra büyük oğlumu 3 yıl sonra da iki gözümün yerine nazar boncuklarım ikizlerimi verdi. Onları hiç göremedim ama kokuları bile beni mutlu etmeye yetiyor. Onlar evde oynadıkça ben hastalığımı da gözlerimin eksikliğini de unutuyorum" dedi. İkizlerinin, kendisinin şeker hastalığına yakalandığı yaşta oldukları için, aynı hastalıkların çocuklarında görülmesinden çok korktuğunu söyleyen baba Öncel, "Ben bu hastalık yüzünden böbreklerimi ve aydınlığımı kaybettim. Ama çocuklarım sayesinde yaşama sevincimi yitirmedim. Testlerimizi yaptırdık. Eşimle kan uyumumuz var. Böbrek nakli için doktorla da görüştük. Doktor bize, 'Nakil konusunda acele davranmanız gerekir' dedi. Ancak kalıtım yoluyla çocuklarımda da aynı hastalığın olabileceği endişesi beni durdurdu. Ya aynı hastalık nedeniyle onlar da böbreklerini kaybederse ne yaparım diye düşündüm. Binde bir ihtimal bile olsa bunu göze alamadık. 'Çocuklarımıza lazım olabilir' diyerek böbrek naklinden vazgeçtik. Yavrularım varken ben böyle bir bencilliği yapamazdım" diye konuştu.

RİSK YÜZDE 5'İN ALTINDA
Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, "Tip 1 diyabeti olan ebeveynlerde çocuklarda diyabet görülme riski yüzde 5-10 civarındadır. Tip 1 diyabeti olanlarda böbrek yetmezliği görülme riski ise yüzde 40 civarlarında. Yani genel anlamda çocukların böbrek yetmezliği riski yüzde 5'in altında" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baba yüreğinin yüzde 5 hesabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN