Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜİK'de kıdem cezası katliamı

Kars'ta kıdem durdurma cezası alan TÜİK çalışanı, kavgalı olduğu bölge müdürüyle birlikte 6 mesai arkadaşını öldürdü. Psikolojik tedavi gören Veysi Erim, son kurşunuyla intihar etti

Kars Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü'nde yaklaşık bir buçuk yıldır sosyolog olarak çalışan Veysi Erim (33), aldığı üç aylık sağlık raporunun son gününde olduğu halde dün sabah 08.30 sıralarında Atatürk Caddesi üzerindeki kurum binasına gelerek Bölge Müdürü Mehmet Tolon (61) ile görüşmek istedi. Sekreter Neslihan Çelik Koca'nın itirazına rağmen odaya giren Erim, üstündeki Glock marka tabancayı çıkarıp Tolon ile yanında bulunan istatistik memuru Ahmet Onur Banker (32) ve şube müdürü Osman Ay'a (49) kurşun yağdırdı. Kendisini engellemek isteyen sekreter Koca'ya ateş eden zanlı, daha sonra ikinci katın kapısını kilitledi. Saldırgan, katta bulunan mesai arkadaşları İdari ve Mali İşler Müdürü Ramazan Haydar (31), veri hazırlama memuru Abdülnaci Çolak (39) ve anketör Safet Karaçay'a (29) peş peşe ateş etti. İki şarjördeki tüm mermilerle 6 arkadaşını öldüren Erim, son mermiyle intihar etti.

AKRABALARIYLA BASMIŞTI
Özel Harekat timleri, gaz bombası atıp kapıyı kırarak ikinci kata çıktığında 7 kişinin cansız bedenleriyle karşılaştı. Saldırıya tanık olan ve olayın şokunu yaşayan kurum çalışanlarına sağlık ekipleri müdahale etti. Diyarbakırlı olan Erim'in, memleketine tayin olmak istediği, ancak atandığı kurumda 5 yıl geçirme zorunluluğu nedeniyle bunun gerçekleşmediği belirlendi. Tayinin yapılmamasından bölge müdürü Tolon'u sorumlu tuttuğu belirtilen Erim'in, üstlerini tehdit ettiği de ortaya çıktı. Uzun süredir işi savsaklayarak sık sık rapor alan ve psikolojik tedavi de gören Veysi Erim'e, idari soruşturma kapsamında geçen ay "kıdem durdurma cezası" verildiği bunun üzerine akrabalarıyla kurumu bastığı ve karakolluk oldukları da belirlendi. Bu olaydan sonra görevlendirilen iki polisin, iki gün boyunca kurumda koruma görevi yaptığı kaydedildi.

'ATEŞ ETTİ AMA SIYIRDI'
Olay anında zanlıyı durdurmaya çalışan sekreter Neslihan Çelik Koca, "Sırtına atlayıp tabancayı almak istedim. Saçımdan savurup bana da ateş etti ama sıyırdı" diye konuştu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz olayın ardından Kars'a gitti. Bakan Yılmaz, "Bu hadiseyle ilgili valiliğimiz, emniyetimiz, savcılık makamı yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Şu an itibarıyla olayın siyasi bir tarafının olmadığı, bireysel bir hadise olduğunu belirlemiş durumdalar. Daha önce işe gelmeme, işi aksatma, bazı raporlar, çeşitli konular olmuş. Müfettiş gelmiş, incelemeler yapılmış, ceza verilmiş. Haksız ceza vermekle suçlanan rahmetli müdürümüz de savcılığa, 'Bana iftira atıyorlar' diye başvuruda bulunmuş" dedi.

'BANA MOBBİNG YAPIYORLAR'
TÜİK'te 1 yıl 3 ay önce çalışmaya başlayan Veysi Erim'in arkadaş çevresine, bölge müdürü ve arkadaşlarının kendisine mobbing uyguladığını söylediği öğrenildi. Müfettişlere de aynı iddiaları tekrarlayan Erim'in sosyal medyada memleketi Diyarbakır'a tayin olmayı çok istediğini yazdığı belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜİK'de kıdem cezası katliamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN