'Soyulmasın' diye beklerken soydu

Bankamatiklere nakit para transferi yapan bir firmanın güvenlik görevlisi olan Okan D.'nin, "soyulmasın" diye beklediği bankamatikleri soyduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 21.3.2014
İstanbul'da, bankamatiklere para transferi yapan şirkette güvenlik görevlisi olan Okan D., soyulmasın diye beklediği bankamatikleri kendisi soyduğu fark edilince mahkemelik oldu. Hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Okan D., asliye ceza mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak.

PARA EKSİK ÇIKIYORDU

Fıkralara konu olabilecek olay şöyle gelişti: 26 yaşındaki Okan D. bankalara nakit desteği veren bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Firma, bankaların ATM'lere mühürlü kasetler içerisinde para ekleyerek eksilen kasetleri ATM'lerden alıyor, ayrıca vatandaşlar tarafından ATM'lere yatırılan paralar bulunduğu bölmeden alınarak ilgili bankaların hesaplarına yatırılması hizmeti görüyordu. Okan D. de bu hizmeti yerine getiren bir ekipte güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. ATM'lerden yapılan nakit transferi sırasında çevre güvenliği alan Okan D., hırsızlık yapılmaması için çalışıyordu. Fakat bir süre sonra D.'nin görev yaptığı ekipten gelen paralarda sürekli açık çıkmaya başladı. Hesaplara yattığı görülen paralar sayıldığında fiziki olarak eksiklik belirleniyordu. Yapılan araştırmada açıklar sistem hatası ya da ATM'nin müşterilere fazla para vermesi gibi hatalardan kaynaklanmadığı bizzat ATM içinden elle para alındığı belirlendi. İnceleme derinleştirilince Okan D.'nin nakit transferi için gittiği ATM'lerde ekibin diğer görevlileri ATM'lerin ön tarafında başka işlerle meşgulken dalgınlıklarından yararlanarak çeşitli bankalara ait ATM'lerden 17 kez müşteriler tarafından yatırılan paraları aldığı anlaşıldı. Binlerce lirayı cebe attığı belirlenen Okan D. hakkında şirket yöneticilerinin savcılığa yaptıkları suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı.

7 YILA KADAR HAPİS

Soruşturma sonunda ifadesinde suçunu itiraf eden Okan D. hakkında hizmet nedeniyle görevini kötüye kullanma suçu kapsamında dava açıldı. Suçu tespit edilince istifa edip işten ayrılan Okan D., 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilerleyen günlerde hâkim karşısına çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Soyulmasın' diye beklerken soydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN