Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fedakâr kocalar, çapraz hayatlar!

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Biri İzmirli diğeri Balıkesirli iki çift. Kocalar eşlerine böbrek bağışlamak istedi. Ancak kan grupları uymadı. Çapraz nakil yapıldı. Dostluk daim oldu

İzmir Menderes'e bağlı Tekeli köyünde yaşayan, Zeynep Akınsu (48), 11 yıl önce böbrek yetmezliğine yakalandı. Akınsu, bir yıl önce diyaliz makinesine bağlandı. Haftada üç gün Gaziemir'e diyaliz için gidip gelmeye başlayan Akınsu, nakille normal yaşama dönmek istedi. 4 ay önce başvurduğu İzmir Kent Hastanesi'nde marangoz eşi Mehmet Akınsu (52) gönüllü verici olmak istedi. Ama kan grupları uyuşmadı. Akınsu'nun adı kadavra bekleme listesine yazıldı. Bu arada Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde yaşayan 16 yıllık böbrek hastası, 2 yıldır da diyalize mahkûm olan, 2 çocuk ve 2 torun sahibi Salise Yücel de (43) günde 4 kez karın diyalizi yapmak zorunda kalıyordu. İki yıl önce yazıldığı kadavra bekleme listesinden de umudunu kesince aynı hastaneye başvurdu. Oto elektrikçisi eşi Mülayim Yücel (48) gönüllü verici oldu. Ama onların da kanları uyuşmadı. Kızı Seher ile oğlu Mehmet de Salise Yücel'e böbrek vermek istese de, çift birer küçük çocukları olan evlatlarının donörlüğünü kabul etmedi. Hastane çapraz nakili önerince iki taraf da kabul etti.

'BİZ ARTIK KARDEŞ OLDUK'
Nakil, Op. Dr. Işık Özgü ve Op. Dr. Uğur Saraçoğlu başkanlığındaki ekipler tarafından 14 Mart Cuma günü yan yana ameliyathanelerde gerçekleştirildi. Akınsu ve Yücel çifti, "Biz artık kardeş olduk, Geniş bir aile olduk. İki hayat kurtuldu, çok mutluyuz " diyerek duygularını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fedakâr kocalar, çapraz hayatlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN