Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp ritim bozukluğuna dondurucu operasyon

Okullarda yapılan taramalarda kalp rahatsızlığı olduğu belirlenen Uluç Yanar (13) ile Emirhan Cimşir (10) eksi 80 derecede uygulanan Cryo ablasyon yöntemiyle sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 24.3.2014
İstanbul'un 13 ilçesindeki ilköğretim okullarında yürütülen kalp taraması kapsamında 150 bin öğrenci kontrol edildi. 75 bin çocuğun EKG sonuçlarının değerlendirilmesi sonucu, 477 çocuk takip ve tedavi altına alındı. Bu çocuklardan 13 yaşındaki Uluç Yanar ve 10 yaşındaki Emirhan Cimşir'in tarama öncesinde, kalp ritim bozukluğu probleminden haberdar olmadığı bildirildi. Cryo ablasyon (kalpteki problemli bölgenin dondurulması işlemi) yöntemiyle ameliyat edilerek sağlıklarına kavuşan Yanar ve Cimşir, ömür boyu ilaç kullanmaktan da kurtuldu. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yakup Ergül, dakikada normalin altında ya da üstünde atım yapması olarak tanımlanan kalp ritim bozukluğunun ani ölümlere neden olabildiğini söyledi. Ergül, çarpıntıları azalan çocukların normal yaşamlarına devam edebileceklerini belirtti.

'ÇOCUĞUMA KONDURAMADIM'

Ulaç Yanar, okulun basketbol takımında olduğunu vurgulayarak, "Basketbol oynarken bize koşu yaptırıyorlardı. 5-6 tur koşuyorduk. Ben iyi koşuyordum ama kalbimden dolayı daha çabuk ve daha fazla yoruluyordum" dedi. Emirhan Cimşir'in annesi Nuray Cimşir ise çocuğunun birkaç kez kendisine kalbinin çarptığını söylediğini belirterek, "Bir iki kez bize söylemişti. Ben oyun oynuyor, çocuktur hareketlidir diye ona yorumlamıştım. Açıkçası dikkate almamıştım. Çocuğuma böyle bir rahatsızlığı konduramadım. Allah razı olsun. Böyle bir tarama başlattıkları için. Gerçekten çocuğumun hayatını bize verdiler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp ritim bozukluğuna dondurucu operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN