Köylülerin seyyar köprü çilesi

Hakkari Çimenli köyünde vatandaşların tarım arazilerine ulaşabilmek için Zap Suyu üzerinde kullandıkları seyyar köprü, su debisi yükselince kaldırılıyor azalınca da yeniden kuruluyor.

Giriş Tarihi: 25.3.2014 12:44 Güncelleme Tarihi: 25.3.2014 13:14
Hakkari-Çukurca karayolu üzerinde bulunan ve şehrin meyve ve sebze ihtiyacının büyük bir bölümünün karşıladığı Çimenli köyünün Seyitler Mahallesi sakinlerinin Zap Suyu üzerinde ulaşımlarını sağlayan seyyar köprü, adeta çileye neden oluyor. Zap Suyu'nun karşı tarafında bulunan tarım arazilerine ulaşmak için kullandıkları 45 metre uzunluğundaki seyyar köprüyü debi yükselince kaldırıp, debi azalınca da yeniden kuran köylüler, bahar mevsimiyle birlikte yeniden söküm işine koyuldular.

"TEK İSTEĞİMİZ BİR ASMA KÖPRÜNÜN YAPILMASIDIR"

Çimenli köyü Seyitler Mahallesi sakinlerinden Ali Kurt, daha önce valilik tarafından Zap Suyu üzerinde bir asma köprünün yapıldığını, ancak suyun yükselmesiyle birlikte yerle bir olduğunu belirtti. Kurt,

"Suyun karşı tarafından tarım arazilerimiz bulunuyor. Zap Suyu'nun debisinin düşmesiyle birlikte 45 metre uzunluğunda tahtalardan köprü yapıyoruz. Suyun debisi yükselince de tekrar seyyar köprüyü kaldırıyoruz. Bu nedenden dolayı köprüyü her yıl iki defa söküp yeniden kuruyoruz. Zap Suyu her yıl onlarca can almasına rağmen bu tehlikeyi göze almak zorundayız. Çünkü geçimimizi sağladığımız tarım arazilerimiz suyun karşı tarafında bulunmaktadır. Köprü kurma çalışması sırasında ise suya kapılan varsa bir daha da kurtuluşu yoktur. Yetkililerden tek isteğimiz Zap Suyu üzerinde bir asma köprü yapmalarıdır" dedi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylülerin seyyar köprü çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN