Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafta sonu kar geliyor

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Giriş Tarihi: 28.3.2014 07:54 Güncelleme Tarihi: 28.3.2014 10:26
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu dışında yurt genelinin genellikle yağmur ve sağanak yağışlı, Güney Ege ile Batı Akdeniz kıyılarının gök gürültülü sağanak, gece ve sabah saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusu ile Bayburt ve Gümüşhane'nin yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. İç Anadolu'nun güney ve doğusunda toz taşınımı bekleniyor. Sabah ilk saatlerde Doğu Karadeniz'de sis görülecek.

HAVA SICAKLIĞI: Lodosla birlikte ülke genelinde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle; güney yönlerden Ege'de kuvvetli (40-60 km/s), Marmara'nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

Meteoroloji 10. Bölge Tahmin Ve Uyarı Merkezi'nden (BTUM) yapılan açıklamada, "Bölgemizin; bugün öğle saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistem ile Cumartesi akşam saatlerinden itibaren kuzeyden gelen soğuk havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Bu akşam saatlerinde Kastamonu ve Sinop çevrelerinde görülecek lokal yağışların ardından, bugün öğle saatlerinden itibaren yağışlı sistemin yaklaşmasıyla birlikte, bölgenin batı kesimlerinde görülecek yağışların, akşam saatlerinden itibaren bölge geneline yayılacağı tahmin ediliyor.

Cumartesi günü aralıklarla devam edecek sağanak yağmurun, akşam saatlerinden itibaren bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde ise yer yer karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Yağışlı sistemin Pazar sabah saatlerinde Samsun'un doğu ilçeleri ile Ordu çevrelerinde görüldükten sonra bölgemizi terk etmesi bekleniyor" denildi.

"MEVSİM NORMALLERİNİN 4 İLA 6 DERECE ALTINA İNECEK"

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Lodosun etkisi ile bölge genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek hava sıcaklıklarının; Cumartesi günü rüzgarın kuzeye dönmesiyle birlikte önce mevsim normallerine, akşam saatlerinden itibaren ise kuzeyden gelecek soğuk havanın etkisi ile mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altına gerileyeceği, hafta başından itibaren ise hissedilir derecede artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden orta kuvvette, yarın (Cuma) yer yer kuvvetli (30-50 km/saat), Cumartesi günü kuzey ve kuzeybatı (karayel) zamanla kuzeydoğudan (poyraz) orta kuvvette, kıyı kesimlerde kuvvetli (40-60 km/saat) ve denizlerde ise kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kıyı kesimlerde hafif, iç ve yüksek kesimlerde ise kuvvetli buzlanma ve don bekleniyor. Sıcaklıklardaki ani değişim, kar yağışı, buzlanma ve don ile beklenen kuvvetli rüzgarın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, zirai don, gribal enfeksiyon, baca gazı zehirlenmeleri vb.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Seçim günü; Cumartesi ve Pazar günü meydana gelmesi beklenen kar yağışı ile birlikte sıcaklıklarda beklenen ani düşüşlerden dolayı, seçim sabahı iç ve yüksek kesimlerde beklenen kar yağışı ile birlikte buzlanmanın ulaşımda aksamalara neden olabileceğinden tedbirli olunması gerekmektedir."

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güney yönlerden esecek kuvvetli rüzgar ile birlikte İç Anadolu'nun güney ve doğu kesimlerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BACA VE SOBA GAZI ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT: Yurdun iç ve batı zamanla doğu kesimlerinde görülecek kuvvetli lodos nedeniyle özellikle gece saatlerinde meydana gelebilecek soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın güney yönlerden Ege'de kuvvetli (40-60 km/s), Marmara'nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu ve zamanla Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; doğu kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, İzmir, Aydın ve Manisa çevrelerinde hafif olmak üzere bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı bulutlu, zamanla batı kesimleri çok bulutlu, Burdur, Isparta ile akşam ve gece saatlerinde Antalya çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Güney yönlerden esecek kuvvetli rüzgarla birlikte güney ve doğu kesimlerinde toz taşınımı görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın yarın (Cuma) iç kesimlerde kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'de sis göülecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde kuzeydoğusunun karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafta sonu kar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN