Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokak köpekleri için boşanmayı göze aldı

Bakıma muhtaç köpeklerin koruyucusu Rukiye Bağcı'nın hayvan sevgisi, kocasıyla arasını açtı. "Boşanırım, köpeklerimden vazgeçmem" diyen Bağcı'nın kocası da hayvansever oldu

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Konya'da yaşayan 55 yaşındaki Rukiye Bağcı, yıllardır 200'ün üzerinde sokak köpeğini doyuruyor. Köpeklere yuvalar yapan, hasta ve yaralı olanları veterinere götüren Bağcı, hayvan sevgisi yüzünden eşi ile boşanma aşamasına geldi. 35 yıllık eşine "Seni boşarım, köpeklerimden vazgeçmem" diyen Bağcı sonunda kocasını da hayvansever yaptı. Karatay ilçesindeki sanayi sitesinde eşi ile birlikte bekçilik yapan Rukiye Bağcı, 9 yıldır oradaki köpeklere kendi deyimiyle annelik yapıyor. Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği'ne üye olan Rukiye Bağcı yemek fabrikalarından topladığı yemekleri sırtında çuvalla 'yavrularım' dediği köpeklere götürüyor, onlar için yuvalar yapıp, moloz dökmeye gelen kamyoncuların önüne geçerek hayvanlara zarar vermemeleri konusunda uyarıda bulunuyor. İlerleyen yaşına rağmen her sabah 05.00'te kalkan ve 5 kilometre yürüyüş yaparak köpeklerin karnını doyuran Bağcı'nın bu sevgisi eşiyle arasını açtı.

SERTİFİKASI DA VAR

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce açılan Yerel Hayvan Koruma Görevlileri Eğitim Programı'na katılan ve sertifika alan Rukiye Bağcı köpeklerin her birine isim vermiş. Köpeklere "karam, beyazım, yaramaz" gibi isimlerle seslenen Bağcı'yı gören köpekler ise onun etrafında sevgi yumağı oluşturuyor. "Hayvanı sevmeyen insanı da sevmez" diyen Rukiye Bağcı, "Biz yemeğimizi yerken onlar açlık ve susuzluktan ölüyor. Bunu gören bir insan rahatsız olmuyorsa bence insanı da sevmez. Eşim ilk zamanlar bu sevgim yüzünden benimle tartışmaya başladı. Çok sıkıntılı dönemler geçirdik. Ancak kendisine en sonunda 'seni boşarım köpeklerimden vazgeçmem' deyince o da durumun ciddiyetini anladı ve beni üzmemek için onlara bakmamı engellemedi" dedi. Orhan Bağcı ise "Biz 9 yıl önce köyümüzden buraya gelirken cebimizde yol parası bile yoktu. Yol parasını borç alarak buraya geldik. İlk zamanlar bu yokluğun verdiği stres nedeniyle eşim köpeklerle ilgilendiği için ona kızıyordum. Baktım ki bu sevgiden vazgeçmeyecek, ona engel olmayı bıraktım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak köpekleri için boşanmayı göze aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN