'Atış paralel mermi zinde'

Giriş Tarihi: 31.3.2014

Burak Can Karamanoğlu cinayetiyle ilgili yakalanan zanlı, havaya ateş ettiğini öne sürdü. Ancak kriminal inceleme, maktulün şakağındaki 'zinde mermi'nin, paralel atış sonucu saplanmış olabileceğini gösterdi

İstanbul'da Berkin Elvan'ın cenaze töreni sonrasında Beyoğlu Kulaksız'da çıkan olaylarda ölen Karamanoğlu cinayetine ilişkin düzenlenen operasyonlarda 9 kişi gözaltına alınırken, örgüt üyeliği suçlamasıyla önceki gün mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 5'i serbest bırakılmıştı. Örgüt suçlamasından serbest kalan şüphelilerden Oğuz Kartal ve Volkan Gezer, Karamanoğlu cinayetine karıştıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı. Hırsızlıktan sabıkası olan ve 4 ay önce cezaevinden çıktığı öğrenilen Kartal ifadesinde "Kızlara hava olsun diye havaya 8-9 el ateş ettim. Kimseyi hedef almadım" dedi. Gezer de "Oğlumun rahatsızlığı nedeniyle ilaç almak için sağlık ocağına gidecektim. Saat 18.00 gibi Oğuz Kartal ile buluştum. 'Arabayla gidelim' dedi. Mahallede ateş yakıldığını gördüm. Olaylar yoktu. Bir ara kalabalıktan ateş edenler oldu. Oğuz da silahını çıkarıp ateş etmeye başladı. Silahı istedim, ben de iki el ateş ettim. Kimseyi hedef alarak ateş etmedim" ifadelerini kullandı. Ancak şüphelilerin ifadelerini olayın meydana geldiği bölgedeki güvenlik kameraları ve uzman raporları yalanladı. Kriminal laboratuvar tarafından, olay yerinden elde edilen kovanlar ve çekirdekler ile Karamanoğlu'nun vücudundan çıkan çekirdeğin incelenmesi sonucu ekspertiz raporu hazırlandı. Raporda Karamanoğlu'nu öldüren kurşunun, şüphelilerin kullandığı silahtan çıktığı belirtildi. Karamanoğlu'nun şakağına isabet eden kurşunun, havaya ateş sonucu meydana gelen "yorgun mermi" değil de direkt atışla oluşan "zinde mermi" olduğu kaydedildi. Kamera görüntülerinde de olaylar sırasında elinde tabanca bulunan Kartal ve Gezer ile pompalı tüfek taşıyan bir kişinin havaya değil de Karamanoğlu'nun kafasına doğru ateş ettiği görüldü.

TANIKLAR DA DOĞRULADI

Olay yeri inceleme ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda ise ölen Karamanoğlu ile yaralanan 2 kişinin vücuduna isabet eden mermilerin, isabet noktaları ile atış mesafesi ve açısının paralel atış şeklinde oluştuğu belirtildi. Teknik tespitleri tanık ifadelerinin de doğruladığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Atış paralel mermi zinde'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN