Beş köy, bir mezraya sandık ulaştırılamadı

Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerinde seçime uyanan vatandaşlar, yoğun kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı. Ağrı ve Bitlis'te 5 köy ve bir mezraya geç saatlere kadar sandık gitmedi

Mart ayının son günlerinde etkili olan kar yağışı, seçime uyanan vatandaşları şaşırttı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz'de görevliler ve seçmenler sandık başına ulaşmakta zorlandı. Ağrı'da 3 köy ve bir mezraya, Bitlis'te ise iki köye sandık gitmedi.

Diyarbakır:
Önceki gece yarısından sonra kentte fırtına etkisini gösterdi. Zaman zaman saatte 80-90 kilometreye kadar çıkan fırtınanın etkisiyle bazı evlerin çatıları zarar gördü. Fırtına nedeniyle şehir merkezini toz bulutu kapladı. Dün sabahın erken saatlerinde ise, fırtına ve toz bulutu yerini yoğun kar yağışına bıraktı. Diyarbakır'da 30 yıl aradan sonra mart ayında kar yağdı.

Muş:
Sabah saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şehmus Yentür, kentte sabaha karşı etkili olan yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle 10 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Karla mücadele ekiplerinin, kapalı köy yollarının açılması için çalışma başlattığını belirten Yentür, "10 ekiple çalışmalar sürüyor" dedi.

Erzurum:
Şehirde gece etkili olan kar ve tipi nedeniyle Erzurum- Ağrı, Erzurum - Bayburt, Ağrı- Cumaçay, Ardahan-Şavşat karayolları ulaşıma kapandı. Şehir merkezinde vatandaşlar oy kullanmaya giderken zorlandı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, "Yoğun kar fırtınası var. Karayazı'da 6, Horasan'da 7, Köprüköy'de bir tane köy yolu kapandı. Onlara da bir iki saat içerisinde ulaşacağımızı düşünüyoruz" dedi. Vali'nin bu açıklamasından kısa süre sonra sandıklar köye ulaştırılarak oy kullanımı tamamlandı.

Amasya:
Gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 8 köy yolu ulaşıma kapandı. Kent merkezinde ve ilçelerde etkili olan kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı Aktaş, Karakise, Seyfe ve Soku köyleri ile Taşova ilçesine bağlı Alçakbel, Şeyhli, Korubaşı ve Sofualan köylerinde yol ulaşıma kapandı. Yolların kapanması nedeniyle bu köylere seçim sandıkları uzun süre ulaştırılamadı. Amasya İl Özel İdaresi ve jandarma ekiplerince kapalı köy yolları açılınca sandıklar köylere ulaştı.

Kars-Ağrı:
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ve Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde 4 sandık başkanı yoğun kar yağışı nedeniyle köy yolları kapanınca görevli oldukları köylere ulaşamadı. Sandık başkanları, Sarıkamış'a bağlı Eşmeyazı ile Karaköse köylerine, ekipler yolları açınca ulaşabildi. Taşlıçay'a bağlı Adakent mezrası ile Gündoğdu köyünün yolları da açıldıktan sonra sandık başkanları köye ulaşmayı başardı.

Ağrı:
Ağrı Valiliği'nden alınan bilgiye göre, yolları kar nedeniyle kapanan 3 köy ve 1 mezrada oy kullanma saati 16.00'ya kadar sandıklar ulaştırılamadığı için oy verme işlemi yapılamadı. Diyadin ilçesi Yuva köyü, Taşlıçay ilçesi Gündoğdu köyü, Taşlıçay ilçesi Adakent mezrası, Ağrı merkez Sarıharman köyünde toplam 347 seçmen oy kullanamadı.

Bitlis:
Adilcevaz'a bağlı Karakol ve Cihangir köylerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle sandıklar köye ulaştırılamadı ve oy kullanılamadı.

Trabzon:
Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu, geceden beri kar yağışının etkili olduğunu kaydederek, "Bazı ilçelerde ve yüksek kesimlerdeki köylerde yolların kapalı olduğunu öğrendik. Geceden itibaren karla mücadele çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Artvin:
Kar nedeniyle il genelinde 80 köy yolu ulaşıma kapandı.

Adıyaman:
Gece başlayan ve sabah etkisini artıran rüzgâr, Boyundere köyü camisi ile merkeze bağlı Doyran köyünün camisinin minaresinin yıkılmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş köy, bir mezraya sandık ulaştırılamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN