Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıymet Teyze'nin eylemi yerini buldu

Edirne'de inşaat yapılacak parkta kepçenin önünde oturup yıkıma engel olan Kıymet Peker'in eylemi başarılı oldu. Mahkeme yürütmeyi durdurdu

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Edirne Birinci Murat Mahallesi'nde üstüne inşaat yapılması gündeme gelen çocuk parkında kepçenin önünde durarak yıkımı engelleyen 75 yaşındaki Kıymet Peker, eyleminde başarılı oldu. Mahallelinin hukuka aykırı verilen inşaat ruhsatının iptali istemiyle yaptığı başvuruyu değerlendiren Edirne İdare Mahkemesi, davalı Edirne Belediyesi'nin 15 gün içinde savunma yapmasına ve bu sürede yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Eylemiyle bir anda Türkiye gündemine oturan Kıymet Peker "Bana 'Kazı yapılacak, parkı yıkacaklar' deyince ben de gidip kepçenin önüne oturdum. Mahalleli komşularımız ve gençler geldiler, hepsi bana destek oldular. Biz burada nefes alıyoruz, güneş görüyoruz, yeşil çimen görüyoruz. Çocuklarımız oynuyor. Ben onlar için kepçenin önüne oturdum. Parkın yıkılmasını istemiyorum. Buralara bina ve çatı yakışmaz. Hiç kimse bu parkın yıkılmasını istemiyor. Yine yıkmaya kalkarlarsa yine giderim" dedi. Yeni Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın da kendisine parkın yıkılmayacağına dair söz verdiğini kaydeden Peker, "Park kurtulursa 40 Yasin okutacağım. Ayrıca helva pişirip herkese dağıtacağım. Yeter ki çocuklarımızın parkı yıkılmasın, güneş ve yeşili burada görebilsinler"dedi.

'PARKA ADI VERİLECEK'
Eşinin vefat etmesinin ardından kızı, damadı ve 2 torunu ile birlikte Edirne'de yaşayan Kıymet Peker, Bursa'da yaşayan ve sağlık durumu ciddi olan kardeşini görmek üzere dün sabah Edirne'den ayrıldı. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından görevi devralmaya hazırlanan yeni Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çocuk parkının belediye tarafından yeniden düzenleneceğini ve parka Kıymet Peker'in adının verileceğini söyledi.

'ÇOCUKLARIMIZ GÜNEŞ GÖRSÜN'
75 yaşındaki Kıymet Peker, "Park kurtulursa 40 Yasin okutacağım. Ayrıca helva pişirip herkese dağıtacağım. Yeter ki çocuklarımızın parkı yıkılmasın, güneş ve yeşili burada görebilsinler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıymet Teyze'nin eylemi yerini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN