Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu'ya nisan karı

Bahar geldi çiçekler açtı derken, Doğu Anadolu ve Karadeniz'de kar yeniden yağdı. Özellikle Doğu Karadeniz'de çiftçiler zamansız yağan kardan şikâyetçi

Giriş Tarihi: 4.4.2014
Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı aralıklarla etkisini sürdürüyor. Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgede aralıklarla kar yağışı devam ediyor. Yurdun güney ve batı kesimlerinde sıcak hava etkisini artırırken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta sıfırın altında 7, Ağrı ve Ardahan'da sıfırın altında 4, Erzurum'da sıfırın altında 1 ve Iğdır'da 1 derece kaydedildi. Günün en yüksek hava sıcaklıkları da Ağrı ve Ardahan'da 5, Kars'ta, Erzurum'da 7 ve Iğdır'da12 derece tahmin ediliyor. Soğuk hava nedeniyle cadde ve kaldırımlarda buzlanma meydana geldi. Belediye ekiplerince başlatılan karla mücadele çalışmaları sürdürülüyor. Rize'de 30 Mart günü yağan yoğun kar çay ve kivi bahçelerini olumsuz etkiledi. Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, "Kivi ağaçları büyük oranda çiçek açmıştı. Beklenmedik kar yağışı dökülmesine neden oldu. Doğu Karadeniz'de yılda ortalama 15 bin ton kivi üretimi yapılmaktadır. Geçen yıl olumsuz hava şartlarından bu miktar 4 bin tonlara kadar gerilemişti. Bu yıl ise bu kar yağışının etkisi ile üretim miktarının daha da azalmasından endişe ediyoruz" dedi.

ÇAY HASADI GECİKECEK
Paliç, kar yağışının çay tarımını da olumsuz etkilediğine vurgu yaparak, "Bu yıl kar yağana kadar havalar çok iyi gitmişti. Bu nedenle çaylıklar filizlenmişti. Çay hasadının nisan ayı içerisinde başlaması ön görülüyordu. Ancak kar yağması ve havaların soğuma ile bitkinin gelişimi yavaşladı. Hasat takvimi büyük ihtimalle mayıs ayına kayacaktır" diye konuştu. Kar yağışı fındık bahçelerine de büyük zarar verdi. Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, "Doğu Karadeniz'de aldığımız bilgilere göre yüzde 70-80 bir zarar vardır. Alınan ön bilgiye göre rakım 400'ü aşınca zararın yüzde yüz olduğu söyleniyor" dedi. Üretici Osman Yüksel ise, kar yağışından dolayı fındık bahçelerinin yandığını ifade ederek, "Önceden de böyle olmuştu. Kar yağmış, fındık yanmıştı. Bu sene de çok yağdı. Şu anda yandı. Dalda fındık yok. Çok vardı ama hep gitti" şeklinde konuştu. "Doğu'nun Çukurovası" olarak tabir edilen Iğdır'da da geçtiğimiz pazar günü etkili olan kar yağışı ve şiddetli rüzgâr, çiçek açan kayısı, erik, elma gibi birçok meyve ağacının zarar görmesine neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'ya nisan karı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN