Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böbrek hastası kardeşlerin dramı

Hakkari’de doğuştan böbrek yetmezliği teşhisi konulan Seyhan ve Bahar kardeşler, tedavileri için yardım bekliyor.

Giriş Tarihi: 6.4.2014 11:40 Güncelleme Tarihi: 6.4.2014 11:41
Biçer Mahallesi Gülereş Baba türbesi yakınında oturan Akboğa ailesinin 9 çocuğundan ikisi Seyhan ve Bahar, böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmak için tedavi olmayı bekliyor. Anne Nahile Akboğa, maddi imkansızlık nedeniyle çocuklarını tedavi ettiremediğini, hasta olan çocuklarını sürekli sırtında taşıdığını ifade etti. Türkçe bilmeyen anne Nahile Akboğa, şöyle konuştu:

"Çocuklarımdan Seyhan 15, Bahar 7 yaşında. Yaklaşık 15 yıldır onların bakımlarıyla ilgileniyorum. Gördüğünüz üzere toprak evde yaşıyoruz. Her yer rutubetli ve bu durum çocuklarımın sağlığını daha da kötü etkiliyor. Eşim inşaatlarda çalışıyor. Yeterli maddi imkana sahip değiliz. Bende hastayım, eğer hasta olmazsam yavrularıma gözümü kırpmadan böbreklerimi verirdim. Yaklaşık 15 yıldır hastanelerdeyim. Yetkililer ve yardımsever insanlardan tek isteğim bu çocuklarımın tedavilerine yardımcı olmalarıdır."
Kardeşlerinin durumuyla ilgili konuşan ağabeyleri Kemal Akboğa ise, "Kardeşlerimin ikisi de böbrek hastası. Yetkililerden bir an önce bu duruma çare bulmalarını istiyoruz. Annem sürekli kardeşlerimle birlikte hastanelerde. Buradan tek isteğimiz, kardeşlerimin tedavilerine yardımcı olmalarıdır" dedi.

Nahile Akboğa'nın eltisi Reyhan Akboğa da, çocukların uzun zamandan beri böbrek yetmezliği hastası olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ailesinin maddi durumu yok. Hiç kimse yardım eli uzatmıyor. Hakkari'ye doğru dürüst doktor gelmiyor. Aile çaresiz bir şekilde bekliyor. Sürekli Van'a götürüp getiriyorlar, fakat kalıcı bir tedavi olmuyor. Anneleri gece gündüz demeden sırtında taşıyor çocuklarını. Tek isteğimiz bu durumun bir an önce son bulmasıdır."

Anne Nahile Akboğa'nın çocuklarını sürekli sırtında taşıdığı gözlenirken, evlatlarını severken yaktığı ağıtlar yürekleri dağladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek hastası kardeşlerin dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN