Çadır kent fabrika gibi çalışıyor

Giriş Tarihi: 7.4.2014 14:23

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Adıyaman'da kurulan çadır kent, açılan kurslarda üretilen ürünlerle adeta fabrikaya dönüştü.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Adıyaman'da kurulan çadır kent, açılan kurslarda üretilen ürünlerle adeta fabrikaya dönüştü.

Çadır kentte açılan atölyelere yoğun ilgi gösteren Suriyeliler, bir yandan savaşın psikolojik etkisinden kurtulurken, diğer yandan da meslek öğrenerek aile bütçelerine ekonomik katkı sağlıyorlar. Adıyaman Halk Eğitim Merkezi tarafından organize edilen kurslarla hayata tutunan Suriyeliler, haftada 6 günü çalışarak ülke ekonomisine de katkı sunuyor.

Çadır kentteki kurslardan sorumlu Halk Eğitim Müdürü Ramazan Kurkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün gelen sipariş üzerine kursların fabrika gibi üretim yaptığını söyledi.

Halıcılık ve tekstil kurslarına yoğun ilgi olduğunu vurgulayan Kurkurt, "Özellikle dikiş-nakış, tekstil, halıcılık, el sanatları ve kuaförlük kursuna 607 kişi geliyor. Burada birçok fabrikadan daha çok istihdam sağlanıyor. Bu insanlar buraya geldiklerinde meslek bilmiyorlardı. Şimdi hepsi meslek sahibi oldu. Yarın ülkelerine döndüklerinde kendi işlerini kurup iş hayatına atılacaklar. Ülkemizin kendilerine neler kattığının hepsi farkında" dedi.

Kurslarda üretilen ürünler ihraç ediliyor


Kurslarda üretilen ürünlerin ihraç edilmeye başladığını ifade eden Kurkut, özellik halı kurslarında üretilen el dokuması halıların Amerika başta olmak üzere birçok ülkeye gönderildiğini belirtti.

Birçok girişimcinin gözünü çadır kentteki kurslara çevirdiğine işaret eden Kurkut, "Girişimciler buraya sürekli akın ediyor. Özellikle tekstil ve halı kursuna rağbet ediyorlar. Burada yaptırdıkları halıları ihraç ediyorlar. Şu anda birçok ünlü firmanın ürünleri burada üretiliyor. Bu hem ilimizin ihracat rakamlarını yükseltiyor, hem de çadır kentimizin ne kadar modern olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Kurkut, çadır kentteki kurslarda bin 133 kişinin katıldığını, bunlar için 43 tane usta öğretici çalıştırdıklarını sözlerine ekledi.
Yaşam Twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çadır kent fabrika gibi çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN