Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakil sırasını çocuklara verdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli olan Tankçı Yüzbaşı Tekin Açımuz, kanser ve böbrek yetmezliğinden hayatını 6 Nisan'da kaybetti.

Giriş Tarihi: 10.4.2014 13:08
Ölmeden önce " Tıp okuyan çocuklara bir faydam olsun. Ölünce vücudum kadavra olarak kullanılsın" diyerek vücudunun kadavra olarak bağışlanmasını vasiyet etti. Kanser hastalığı yüzünden 60 yaşında hayatını kaybeden Açımuz'un, böbrek yetmezliği nedeniyle de tedavi görürken sırada bekleyen çocukları gerekçe göstererek organ nakli için sıraya bile girmedi. 60 yaşında vefat eden Açımuz, için GATA'da özel bir tören düzenlendi. Törene, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve aile yakınları katıldı.

"RADYODAN KAN ANONSU DUYSA HASTANEYE KOŞARDI"

Türkiye'de tıp eğitiminin en büyük sorunlarından biri kadavraların yetersizliğine karşılık TSK'dan emeklisi Tankçı Yüzbaşı Tekin Açımuz'dan örnek bir davranış geldi. Açımuz, ölmeden önce vücudunun kadavra olarak GATA'ya bağışlanmasını vasiyet etti.

Tekin Açımuz'un davranışının başkalarına da örnek olmasını isteyen kızı İrem Açımuz, babasını anlattı. Radyoda kan anonsu duysa bile babasının hastaneye koştuğunu söyleyen Açımuz, "Babam böbrek hastasıydı. TSK'dan hastalığı dolayısıyla erken emekli oldu. Böbrek nakli için asla sıraya girmek istemedi. Ben 60 yaşına kadar yaşadım, uygun böbrek nakli bekleyen binlerce çocuk var. Onların benden daha fazla yaşamaya hakkı var. Böbrek nakli istemiyorum. Vücudum toprak altında çürüyeceğine tıp okuyan öğrencilerin işine yarasın derdi. Babam böyle bir insandı" dedi.

KADAVRALAR ABD'DEN TEMİN EDİLİYOR

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan bağış, birçok hastanın hayata tutunması için tek seçenek olmasına rağmen ülkemizde kadavradan bağış oranının son derece düşük olması hastaların umudunu azaltıyor. Türkiye'de tıp eğitiminin en büyük sorunlarından biri kadavraların yetersizliği olmuş durumda. Bu ihtiyacın yurtdışından karşılanabilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen "6514 sayılı yasa" yani Torba Yasa, kadavra ithalini serbest bıraktı. Henüz kadavra veya kadavra parçası teminini yapacak kişi ya da kuruluşların yetkilendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar henüz belirlenmese de firmalar ithalata başladı. Kadavralar ABD'den temin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil sırasını çocuklara verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN