Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kars ayağa kalktı deliller toplanıyor

9 yaşındaki Mert'in katilinin bulunması için halk protestosunu sürdürüyor. Özel ekipler ise tüm MOBESE'leri izliyor, olay yerindeki delilleri topluyor. Vali Tepe, "Faili bulacağız" dedi

Kars'ta kaybolduktan sonra cesedi bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısının yakalanması için kurulan özel ekip ve Ankara'dan gelen 5 kişilik ekip çalışmalarını sürdürüyor. Protestolar sürerken polis, önceki gece bir ihbar üzerine siyah maskeli bir şüpheliyi aradı. Polis, katil zanlısının Mert'in cenaze törenine katılmış olabileceğini değerlendirerek, cenazede çekilen fotoğraf ve kamera görüntülerini de incelemeye aldı. Olay yerinden toplanan saç kılı, elbise, kan gibi deliller kriminal laboratuarında incelemeye alındı. Geçen pazar günü babasına yemek götürdükten sonra ortadan kaybolan Mert Aydın'ın bir gün sonra şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ çöplüğü civarında cesedi bulunmuştu. Mert'in en son Digor Pazarı'ndaki kamera görüntülerinde 40 yaşlarında bir kişi ile birlikte yürüdüğü görülmüştü.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Kars Valisi Eyüp Tepe, "Kısa sürede faile ulaşmayı ümit ediyoruz. En bilinen, yüzde 99 emin olduğunuz insanı bile ifadeye çağırmadan önce birtakım delilleri elde etmek zorundasınız. Biz şu an delil elde etme aşamasındayız" dedi. Polisin şu anda delilden şahsa ulaşma yöntemi uyguladığınıbelirten Vali Tepe, "Vatandaşlarımızın duyarlılığına saygı duyuyoruz. Ancak sükunet ve sağduyuya ihtiyacımız var. Sadece o bölgedeki değil bütün Kars'taki MOBESE kayıtları teker teker inceleniyor" diye konuştu. Mert'in vahşice öldürülmesi ve henüz zanlının yakalanamamış olması nedeniyle binlerce Karslı dün yine protesto eylemi yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, eylem yaptı. "Mert için adalet istiyoruz", "Mert'e uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan atıldı. Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri de taşıdıkları "Adı Mert, soyadı Halk", "Mert burada, namert nerede" yazılı dövizlerle tepki gösterdi. Alanda bulunan bir grup polislere tepki gösterince, Mert Aydın'ın yakını Murat Alibeyoğlu, "Yapmayın. Polisin ne suçu var. Provokasyona gelmeyelim lütfen" dedi.

CAMİDE MEVLİT

Mert Aydın için dün Kars'ta tarihi Fethiye Camisi'nde mevlit okutuldu. Cami çıkışı konuşan Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, toplanan kalabalığa sabırlı olmalarını ve polisin dikkatini dağıtmamalarını istedi. Taşkınlık ve provokasyonlara alet olunmamasını isteyen Karaçanta, polisin en kısa sürede katili bulacağına inandığını bildirdi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve Faikbey Caddesi'ne doğru sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 6 bin kişi, buradan Aydın ailesine ait İstasyon Mahallesi'ndeki evin önüne gitti. Aileye toplu başsağlığı dileğinde bulunan ve destek veren Karslılar, bu yüzden işyerlerini açmadı. Kalabalığın geçtiği yollarda bulunan okullarda pencerelere çıkan öğrenciler, gruba destek verdi.

MASKELİ ŞÜPHELİ ALARMI
Polis önceki akşam Halitpaşa Mahallesi'nde yüzü siyah maskeli şüpheli bir kişi olduğu ihbarı üzerine olay yerine gitti. Evlerinin önünde oyun oynayan 8 yaşındaki iki kız çocuğu yanlarına yaklaşan siyah maskeli şüphelinin garip hareketler yapıp, kendilerine taş attığını söyledi. Çocukların ağlaması üzerine şüphelinin kaçtığı öne sürüldü. İhbar üzerine polis arama yaptı. Ancak şüpheliye ait bir iz bulunamadı. Yaşadıklarını anlatırken korkuları yüzlerine yansıyan çocuklar şüphelinin siyah montlu, orta boylu olduğunu yüzünde de siyah maske olduğunu söylediler.

İSTANBUL'DA DA EYLEM
Mert'in amcası ve akrabalarının da aralarında bulunduğu bir grup Boğaziçi Köprüsü girişinde eylem yaptı. Mert Aydın'ın Kars'tan gelen amcası Cemil Aydın ve İstanbul'da bulunan akrabaları, Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu yakası girişinde bir araya geldi. Mert'in fotoğrafları ile "Katil hesap verecek", "Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil" yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, katil zanlısının bir an önce yakalanmasını istedi. Köprü girişinde basın açıklaması yapan grup, daha sonra dağıldı.

ÇOCUK KATİLİNE AĞIR MÜEBBET
Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Başkale ilçesinde 11 yaşındaki çocuğu öldüren sanığa, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Başkale ilçesinde 2 yıl önce süt satmak için evden ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan 11 yaşındaki Şahin K.'nin cesedi, inşaat halindeki bir evin yakınında bulundu. Çocuğun öldürüldükten sonra üzeri karla kapatılarak cesedinin saklanmak istendiği belirlendi. Olay yerindeki deliller ve görgü tanıklarının ifadesinden yola çıkan güvenlik güçleri, Mehmet Yener'i gözaltına aldı. Suçunu itiraf eden Mehmet Yener hakkında, "Kasten adam öldürmek" suçundan dava açıldı. Bir süre önce görülen karar duruşmasında, sanık Yener'i, herhangi bir cezai indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, gerekçeli kararını da açıkladı. Gerekçeli kararda, sanığın 2007'de de 8 yaşındaki D.M.'ye yönelik "Cinsel istismar amacıyla hürriyetinden yoksun kılma" suçunu işlediği hatırlatılarak, "erkek çocuklarına karşı cinsel temayülü bulunan sanığa verilen cezada, suç işleme konusundaki olumsuz eğilimi göz önünde bulundurularak hiçbir indirim hükmü uygulanmadığı" ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars ayağa kalktı deliller toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN