Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp kimlik kan davalık etti

Cinayet mahallinde bulunan kimliği yüzünden haksız yere 7 yıl yargılanan, tehdit edildiği için hayatı altüst olan Güven G. devletten 350 bin lira tazminat istiyor

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Bitlisli Güven G. (36) 2004'te kimliğini kaybettiği sırada, bir hastanenin Bilgi İşlem Bölümü'nde çalışıyordu. Ancak kaybettiği kimlik, 2 yıl sonra kız kaçırma nedeniyle işlenen bir cinayet mahallinde bulununca tutuklandı. Olayın kan davasına dönmesinden korkan eşi, çocukları ile birlikte hiçbir eşya alamadan evden kaçtı. Kısa süre sonra kimliği meçhul kişiler evini talan etti. Bakkal dükkânları ve üst kattaki daireleri de talan edildi. Annesi, babası ve kardeşleri de can güvenlikleri olmadığı için evlerini terk ederek Bitlis dışına kaçtı.

KUZENİ FAİLİ MEÇHUL

Cinayet suçundan Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Güven G., öldürülen kişinin babası da dahil tanıkların olay yerinde kendisini görmediklerini söylemesi üzerine 2007'de 10 bin lira güvence bedeli ile tahliye oldu. Güven G. 9 ay süren tutukluluğun ardından tahliye olur olmaz 3 çocuğu ile kaçan ve öldürülmekten korktuğu için her gün başka bir akrabasının evinde kalarak sürekli yer değiştirmek zorunda kalan eşi M.G.'yi buldu. Bu süreçte çok zor şartlar altında yaşayan hatta aç kalarak dilencilik dahi yaptığını öğrendiği eşini alarak başka bir şehre yerleşen Güven G. 2013'te beraat etti. Olayın kan davasına dönüşmesi nedeniyle 2009'da Güven G.'nin amcasının oğlu Suat G. öldürüldü. Faili meçhul kalan olayın ardından öldürülme korkusu daha da artan Güven G. yaşadıklarının sebebi olarak gördüğü devlete, 150 bini maddi 200 bini manevi olmak üzere toplam 350 bin liralık tazminat istemiyle dava açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp kimlik kan davalık etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN