Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek umudu doğacak kardeş

Kayseri'de vücudu kan üretemediği için ilik nakline ihtiyaç duyan 7 yaşındaki Aleyna'ya, doku grubu uygun bir verici bulunamazsa annesinin tüp bebek yöntemiyle dünyaya getireceği kardeşi sayesinde hayata tutunacak.

Giriş Tarihi: 15.4.2014 12:31
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aleyna'nın rahatsızlığı için fankoni aplastik anemisi (vücudun kan üretememesi) dediğimiz bir hastalık teşhisi konulduğunu ve bu hastalığın insanların genetik şifresini belirleyen kromozomların daha kırılgan olmasından dolayı ortaya çıktığını bildirdi.

Vücuttaki kök hücrelerin kan üretememesiyle bu hastalığın kendini gösterdiğini belirten Özdemir, "Bu hastaların uygun kök hücre veya kemik iliği nakli ile şifa bulmaları gerekmektedir. Aleyna için yapılması gereken tek şey doku grubu uygun bir verici bulmak. Aleyna'ya doku grubu uygun bir verici bulmak için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çalışma başlattık. Bulamazsak zaman Aleyna'nın doku grubuna uygun ve hastalık taşımayan bir kardeşin doğmasından başka alternatif yok. Doku grubu uygun bir kardeş olduğu zaman onun gerek kordon kanı gerekse kök hücreleri alınarak, Aleyna'nın şifaya kavuşması için nakil yapılabilir" diye konuştu.

Anne Şerife Alegöz (32) ise Aleyna'nın sürekli altına kaçırmasından dolayı hastaneye gittiklerini, yapılan tahlillerde kızında tek böbrek olduğunu öğrendiklerini ve büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

Bir kaç gün sonra karın ağrısı şikayeti olan kızını tekrar hastaneye götürdüklerini anlatan Alegöz, şöyle devam etti:

"Kızımdan kan alınırken kanda pıhtılaşma olduğu, bu nedenle iç kanama tehlikesinin bulunduğunu ve hemen hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerektiğini söylediler. 15 gün hastanede yattı ama tedaviye yanıt vermedi. Bunun üzerine belinden sıvı aldılar. Yapılan incelemeler sonucunda ilik nakli gerektiğini söylediler. 3 kardeşinin, benim ve babasının dokuları Aleyna'ya uymadı. Tek çözüm olarak tüp bebek yöntemiyle bir çocuk yapmam gerektiği söylendi. Öte yandan kızımın iki el başparmağı işlevini görmüyor. Guatr ve cilt hastalığı da var. Çok üzülüyor ve ağlıyorum."

Baba Bilal Alegöz (40) de Aleyna'yı tedavi ettirmek için çalıştığı iş yerinden haftada 2 veya 3 kez izin almak zorunda kaldığını, bundan dolayı kendisini işten çıkardıklarını kaydederek, "Tüp bebek tedavisi için hastanelerle görüştüm, ancak bunu karşılayacak maddi imkanım da yok. Aleyna okuluna ve arkadaşlarına dönmeyi çok istiyor. Hayırseverimiz yardım ederse seviniriz" dedi.

Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir ise Türkiye'de ilik bankası bulunmadığı için Aleyna gibi hastaların mağdur olduğunu, bunun için en kısa sürede bir ilik bankası oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek umudu doğacak kardeş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN