Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi sitesinin sanatçı sakinleri

Maslak Oto Sanayi Sitesi, sanatçıların yeni mekânı haline geldi. Ressam ve heykeltıraşlar, kaportacılarla birlikte sanat icra ediyor

Giriş Tarihi: 17.4.2014
Kırk yıldır otomobil sahiplerinin yolunu tuttuğu Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi, son yıllarda kendi kaportasını da değiştirdi. Tamircilerin ve çırakların yanında çok farklı simalara da rastlanıyor sanayide. Tamirhanelerin yanı başına sanatçı atölyeleri kurulmuş. Müzik grupları, ressamlar, heykeltıraşlar, müzisyenler ve fotoğrafçılar, atölyelerinde sanatlarını icra ediyorlar. Hatta aralarında sanayiyi mesken tutup burada yaşayanı bile var. Yılların motor ustaları ile sanatçılar omuz omuza sanat icra ediyorlar sanayide. Talep arttıkça sitede kiralar da katlanarak artıyor. Bu durum sanayi sitesi sakinlerinin hiç de hoşuna gitmiyor. Sanayi sitesinin yeni sakinlerinden biri de heykeltıraş Nermin Ülker. Hemşire olan Ülker ameliyathane ile sanat atölyesi arasında mekik dokuyor. Demir ve ahşap heykellerini yapmak için sanayi sitesinegeldiğini anlatan Ülker park ve güvenlik sorunu da yaşamadığını söyledi.

ŞEHRİN MERKEZİNDE
Heykeltıraş Malik Bulut ise 14. kişisel sergisini açmak için gece gündüz çalışıyor. Bulut, 'Burası daha özgür koşullarda üretebileceğim bir alan. Komşularımızla da etkileşim içindeyiz" dedi. İbrahim Karahayit de merkezi konumunun sanayi sitesini cazip kıldığını söyledi. 9 senedir sanayide çalışan Ressam Serdar Çongar ise "Hem şehrin içinde hem de dışındaymış gibi kafa dinletiyor insana. Sergilerimi burada açıyorum. Kaportacı komşularımı da sergime davet ediyorum. Birlikte eğleniyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi sitesinin sanatçı sakinleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN