Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehrin ortasında bir 'zehir vadisi'

Çevresinde çocuk parkı, üniversite, siteler ve alışveriş merkezleri bulunan Petrokimya Fabrikası, kapatma kararına karşın çalışıyor

Giriş Tarihi: 20.4.2014
İstanbul Kâğıthane Cendere Vadisi'nde yer alan ve plastik hammaddesi üreten Plastifay Petrokimya Fabrikası, saldığı kimyasallarla halk sağlığını tehdit ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kapatma kararı verdiği fabrikanın çevresinde çocuk parkı, üniversite, siteler, alışveriş ve iş merkezleri var. Fabrikanın etki alanında onbinlerce insan yaşıyor.

SÜRE DOLDU
İddiaya göre; Plastifay Kimya Endüstrisi A.Ş. 1965'in teknolojisi ile farklı kimyasallarla çalışıyor. Bacalarından çıkan gaz, çevreye ağır bir koku saçıyor. Bu durum kanser riski taşıyor. Fabrikanın internet sitesinde açıkladığı hammaddelerde "Anne karnındaki çocuğa zarar verebilir", "Doğacak çocuğa zarar verebilir", "Üremeyi bozucu risk olasılığı", "Sudaki organizmalar için toksiktir", "Buharı üst solunum yollarını tahriş eder", "Gözle teması tahrişe neden olabilir" şeklinde uyarılar var. Kimya mühendisleri Odası da kullanılan kimyasallarla ilgili olarak "DOP (Dioktil Ftalat) Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2B sınıfında kabul edilmiş. Bu insanlar için kanserojen olabilir anlamı taşıyor" diyor. Hakkında defalarca inceleme ve uyarı yapılan fabrika için bakanlık tarafından geçen yıl 30 Ekim'de kapatma kararı çıktı. Fabrikaya "Tesiste bulunan ürün ve hammaddelerin boşaltımları sağlanmadan kapatma kararının acil olarak uygulanması durumunda tesiste telafisi mümkün olmayan sonuçlara gidileceği ve çevrede kalıcı kirliliğe sebep olacağı" gerekçesiyle bir aylık ek süre verildi. Ancak ek süre dolduğu halde fabrika çalışıyor.

ÇEVRE HALKI İSYANDA
Adil Işık Firması'nın sahibi Adil Işık: 2007'den beri fabrikaya komşuyuz. Ağır bir koku var, mide bulantısı ve baş ağrısı yapıyor. 7 çalışanım zehirlendi. İçlerinde hamile bir kızımız vardı. Çok şükür bir şey olmadı. Böyle giderse Kâğıthane çocuk yapamayacak. Yaptıkları çocuklar da sakat kalacak. Patron olarak onların sağlığından da sorumluyum. Bugün şehrin ortasına nükleer santral da kuruyorlar. Ama bugünün teknolojisini yaparsın, sızdırma yapmaz.
Başak Konutları Toplu Konut Yönetimi İşletme Müdürü Resul Bilgin: 5 bin kişiyi temsil ediyorum. 17 yıldır görüştük, yürüyüş yaptık olmadı. İnsanlar hastalık kaparak evlerini satıp gidiyor.
İş Güvenliği Uzmanı, Çevre Mühendisi Mukaddes Güçlü: Fabrika çevre iznine tabi ancak izni yok. Faaliyeti ise sürüyor. Suç işleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehrin ortasında bir 'zehir vadisi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN