Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paskalya yortusunda roketler konuştu

Sakız Adası'ndaki Paskalya yortusu, geleneksel olarak iki kilise arasında el yapımı roketlerin atılmasıyla kutlandı. Çan kulelerine yapılan atışlar nedeniyle, yangın ve yaralanmalar yaşandı

Giriş Tarihi: 21.4.2014
Yunanistan'ın Sakız Adası'nda Hıristiyan inancına göre İsa'nın Diriliş Gecesi'ni niteleyen Paskalya yortusunda iki kilisenin cemaati arasında yapılan Roket Savaşı, bu yıl da ilginç görüntülere sahne oldu. Paskalya yortusunda öte dünyanın kapılarının açıldığını anlatmak için Vrondados semtindeki Ayios Markos ve Panayia Erithiani kiliselerinden top atılması geleneği, Osmanlı hakimiyetinin sürdüğü 18'inci yüzyılda insanların ölmesi ve isyan riski nedeniyle top atışının yasaklanması üzerine el yapımı roketlerle sürdürüldü. Her yıl olduğu gibi oturdukları mahallelere göre takımlara ayrılan 14 yaşından büyük gençler, havanın kararmasının ardından ilk roketlerini ateşledi. Ayin nedeniyle ara verilen roket atışları, gece yarısından sonra daha da yoğunlaştı. Karşı kilisenin çan kulelerini hedef alan atışlar nedeniyle çok sayıda küçük çaplı yangın çıktı. Etkinlik sırasında çok sayıda gencin yaralandığı belirtildi.

TÜRK TURİSTLER AKIN ETTİ

Büyük bir şova dönüşen bu gelenek, bazı ada sakinlerini endişelendiriyor. Bunun bir gelenek olduğu ve devam ettirilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen her geçen yıl daha fazla sayıda roketin kullanılması tartışmalara neden oluyor. Geçen yıl 120 bin roketin ateşlenmesi üzerine bazı ada sakinlerinin can ve mal güvenliği riskine dikkatin çekmesi üzerine Sakız Belediyesi bu yıl roket atışı yapan takımlardan temsilcilerle, sayının bu yıl 60 bin ile sınırlanması konusunda görüştü. Ancak bu yıl da atılan roket sayısının en az 100 bin olduğu belirtildi. Adanın yaz sezonu açılışı öncesi en fazla ziyaretçiyi çektiği etkinliğe Yunanistan'ın çeşitli bölgelerinden gelen insanların yanı sıra başta Türk ve Japon olmak üzere çok sayıda turist katıldı. Ada'daki otellerin tamamının dolduğu etkinliğe Türkiye'den 2 bini aşkın ziyaretçinin geldiği tahmin ediliyor. Etkinlik için Çeşme - Sakız arası çalışan feribotlar ek sefer yaparken adada kiralık araçların tamamı tutuldu. Roket Savaşı'nı izlemek üzere hafta sonlarını Sakız Adası'nda geçiren Türkler, turistik güzelliklere sahip Pirgi ve Mesta köylerini de ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paskalya yortusunda roketler konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN