Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruyucu aileyle okul şampiyonu!

Emine Erdoğan'ın başlattığı "koruyucu ailelik" ilk meyvelerini verdi. 16 yaşındaki İrem Başak Bilgin yurtdışında dil eğitimi hakkı kazandı ve üniversite bursunu garantiledi

Giriş Tarihi: 22.4.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca başlatılan "koruyucu aile kampanyası" ile devlet korumasında bulunan 3 binin üzerinde çocuk sıcak yuvaya kavuştu. Çanakkaleli İrem Başak Bilgin de (16) koruyucu ailesi ile hayatı sil baştan değişen şanslı çocuklardan biri oldu. Yuva dönemlerinde güvensiz, içe kapanık ve konuşma güçlüğü çeken bir çocuk olan İrem, koruyucu ailesi ile başladığı yeni hayatında, sosyal projelerde gerçekleştirdiği başarılar ile İngiltere ve Japonya'da dil eğitimi hakkı kazandı, şimdiden özel bir üniversiteyi yüzde 100 burslu okumayı garantiledi. Bilgin, "Her çocuğun şımarabileceği, sevgi dolu bir ailede büyümeye hakkı var. Sayın Emine Erdoğan'a koruyucu aileliğin tanıtılması ve bize sağladığı imkânlardan dolayı teşekkür ederim" dedi. İrem'in yetkililerden tek talebi ise hobisi olan yelken sporuna destek sağlanması...

'ANNELİK HAK EDENE VERİLMELİ'
Lise 2'nci sınıf öğrencisi İrem Başak Bilgin, koruyucu aileliğin henüz Türkiye'de tam tanınmadığı dönemlerde, 8 yıl önce sıcak bir yuvanın kapılarını aralayabilen şanslı çocuklardan... 7 yaşında yetiştirme yurduna verilen Bilgin, "Önlerine 5 çeşit yemek de gelse aile sevgisini bulamayan çocuklar mutsuz oluyor" diyerek, aynı zamanda koruyucu aileliğin tanıtılması için görev alan "gönül elçilerinden" biri olduğunu anlattı. Bilgin, "Biyolojik olması değil, o sevgiyi verebilmesi önemli. Benim ailem böyle, onlara hayırlı bir evlat olmaya çalışıyorum" dedi.

BÜTÜN HAYATI YELKENLİSİ

Yeni ailesi ile birlikte 6 yıl önce yelkenli sporuna da başlayan Bilgin, "Koruyucu ailem iyi ki beni yelkenli sporuyla tanıştırdı. Özgüvenimi bu şekilde kazandım. Okuldaki başarım da arttı" diyerek, spor yaptığı yelkenli kulübünün kapanmak üzere olduğunu belirtti. Hem Emine Erdoğan hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'e bu konuda mektuplar yazdığını anlatan Bilgin, yelkenli kulübünün ayakta kalabilmesi için hayırseverlerden destek istedi. Koruyucu annesi Nesrin Özer ise İrem'in yuva dönemlerinde konuşmayı bilmeyen, sokağa yalnız çıkan, içine kapanık bir çocuk olduğunu anlattı. Koruyucu aile olmaya 17 yıl sonra, yuvada İrem'i gördüklerinde karar verdiğini anlatan Özer, şunları söyledi: "Başta eşim ve çevremdekiler karşı çıkmış, çekinmişlerdi. Fakat şu an İrem, eşimin vazgeçilmezi. İyi ki bu kararı vermişiz. İrem'in güvenini kazanmamız 1,5 yıl sürdü. Bana ilk anne dediği zaman, dünyalar benim oldu. O harika bir evlat, ne kadar gurur duysam az. Çok şükür bugünlere geldik. Balçıktan çıktık ama çok güzel bir genç kızım var."

BAŞARILARI YAŞINDAN BÜYÜK
İrem, koruyucu aile ile birlikte çok başarılı bir hayata adım attı. Çanakkale'de gönül elçiliği yapan, yelken sporunda dereceleri olan, sokak hayvanları için çalışan ve kendisi gibi üç kimsesiz kardeşe gönüllü ablalık yapan İrem, katıldığı sosyal girişimcilik yarışması ile özel bir üniversitede yüzde 100 burslu okumayı garantiledi. İrem, aynı zamanda İngiltere ve Japonya'da da dil eğitimi hakkını kazandı.

AİLE SAYISI ÜÇ BİNE ULAŞTI
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından "gönül elçileri" projesiyle bir kampanyaya dönüşen koruyucu aile sayısı iki yıl gibi kısa bir sürede 3 binin üzerine çıktı. Bakanlığın verilerine göre, şu an koruyucu aile olmak için bekleyen 4 binin üzerinde aile bulunurken, binlerce çocuk yurt hayatından çıkarak aile yaşamına kavuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruyucu aileyle okul şampiyonu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN